Dotazník přinese odpověď na otázku, co nejvíc chybí rodinám s dětmi

19. 05. 2017

Napomoci tomu, aby se rodinám s dětmi v kraji dobře žilo, má nový dotazník sociálního odboru Krajského úřadu Libereckého kraje. Jeho cílem je zmapovat prorodinné aktivity v jednotlivých lokalitách, a k tomu zjistit, co rodinám v jejich bydlišti nejvíc chybí. Dotazníkové šetření, které spustil Liberecký kraj 1. května, potrvá do 30. června.

Všechny náměty, jež z třiadvaceti otázek dotazníku vyplynou, zpracují krajští úředníci do připravovaného Strategického plánu rodinné politiky Libereckého kraje. Ten bude dokončen do konce příštího roku, a bude obsahovat jednotlivé kroky kraje ke zlepšení života rodin s dětmi na období let 2019 – 2023.

„Otázky jsou například zaměřeny na trávení volného času dětí a rodin. Týkají se toho, jak se rodinám daří sladit rodinný a pracovní život, anebo jestli v místě, kde bydlí, nechybí venkovní hrací plochy či preventivní zdravotní programy pro děti,“ přiblížil náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda.

Podněty, s jejichž řešením může pomoci Liberecký kraj, budou po skončení dotazníkového šetření předány pracovní skupině kraje. Ostatní náměty poputují přímo do obcí.

„V některých krajích České republiky jsou třeba velice populární takzvané rodinné pasy. To jsou kartičky, poskytující slevy v některých službách a obchodech. V Jihomoravském kraji zavedli úspěšnou službu Family point – místo pro rodinu. Zájemci se na webu této služby dozvědí, kde najdou zázemí pro péči o dítě, například dětský koutek, hřiště, kavárny s přebalovacími pulty. Najdou tu také tipy na akce v okolí, kam mohou jít celé rodiny s dětmi,“ upřesnil Pavel Svoboda.

Dotazník mohou rodiny vyplnit po internetu - více informací naleznou na www.rodinalk.cz. Současně budou v nejbližších dnech na vytipovaná místa v kraji distribuovány také dotazníky v tištěné podobě. O dotazníkovém šetření informuje rodiny také plakát, rozeslaný na školy, obce, mateřská centra a další místa. Na něm je umístěn QR kód, který po načtení mobilním telefonem přesměruje respondenta přímo na dotazník.

Každý, komu záleží na tom, aby se rodinná politika v Libereckém kraji ubírala tím správným směrem, může vyplnit dotazník i zde.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz