Evropské peníze přispějí na 11 projektů z Libereckého kraje

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 19. 09. 2016 17:07

Celkem jedenáct projektů z Libereckého kraje schválil minulý týden monitorovací výbor přeshraničního Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020. Evropské peníze pomohou třeba s obnovou zámku v Doksech nebo vzniku nové expozice o horolezectví v Muzeu Českého ráje v Turnově. Všech jedenáct úspěšných žadatelů si mezi sebe rozdělí schválenou evropskou dotaci ve výši 10,8 mil. Eur.

„Schválení jedenácti projektů z Libereckého kraje, které žadatelé připravují společně se svými partnery ze Saska, je obrovským úspěchem. Nejvíce přeshraničních projektů, celkem sedm, bylo schváleno v oblasti, která je zaměřena na zachování, ochranu, propagaci a rozvoj přírodního a kulturního dědictví,“ uvádí Vít Příkaský, radní Libereckého kraje pověřený řízením resortu regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova. „Je to ukázka dobré spolupráce žadatelů. Všechny projekty mají jasný přeshraniční dopad. Věřím, že se díky nim jednak lidé z Česka a Saska ještě více sblíží a jednak investice do turistické a kulturní infrastruktury podpoří přeshraniční cestovní ruch,“ dodává radní, který v tomto monitorovacím výboru zastupuje Liberecký kraj.

V Česko-saském přeshraničním programu je možné předkládat projekty do čtyř prioritních os. V té první, která je zaměřena na podporu přizpůsobení se změně klimatu, předcházení rizikům a řízení rizik, bylo od vyhlášení programu schváleno 12 projektů. Vzhledem k vyčerpání alokace jsou schvalovány projekty jako náhradní. To se týká i projektu s názvem Zvýšení bezpečnosti obyvatel a vzájemná pomoc obcí Cunewalde a Křižany. Díky němu budou vybudovány povodňové sklady a dojde k rychlejším zásahům na území obou obcí. Rovněž budou více spolupracovat obce a hasičské sbory.

V prioritní ose 2 - Zachování a ochrana životního prostředí a podpora účinného využívání zdrojů bylo schváleno celkem sedm projektů z Libereckého kraje s dotací 8,4 mil. Eur. Žadatelé je realizují se svými přeshraničními partnery. Konkrétně se jedná o společné projekty s názvem:

Od Valdštejna k Pücklerovi - knížecí kvalita služeb pro naše hosty (žadatelé: Město Doksy a Bad Muskau Touristik GmbH). Dva památkově chráněné objekty se tak otevřou návštěvníkům, nabídnou prohlídkové okruhy a rovněž vzniknou nová turistická informační centra.

Projekt Pro horolezce neexistují hranice (žadatelé: Liberecký kraj, Muzeum českého ráje v Turnově a Stadtverwaltung Bad Schandau) přinese nové výstavy, které představí společnou tradici horolezectví. S přípravou expozic jsou spojené stavební práce. V Turnově vznikne jedinečná variabilní výstava s interaktivními prvky horolezectví a multimediální prezentací o historii a současnosti horolezectví.

Dalšími úspěšnými projektu v Prioritní ose 2 jsou: Mezinárodní spolupráce divadel J-O-Ś v Trojzemí Německo-Polsko-Česká republika (žadatelé: Gerhart-Hauptmann-Theater, Görlitz-Zittau GmbH a Divadlo F. X. Šaldy Liberec), Skřítci z přírody i hory přenesou (žadatelé: Stadtverwaltung Reichenbach/O.L., Touristische Gebietsgemeinschaft Neisseland e. V. a Obec Svor), Paměť v krajině Trojzemí (žadatelé: Společnost pro kulturní krajinu z.s. Hrádek nad Nisou, Město Hrádek nad Nisou, Římsko-katolická farnost Hrádek nad Nisou, Město Frýdlant, Stadtverwaltung Zittau a Gemeindeverwaltung Kurort Oybin), Antonius cum Johannis (žadavatelé: Ev. Luth. Kirchgemeinde St. Johannis Zittau a Římskokatolická farnost arciděkanství Liberec) a Slow tourismus v Euroregionu Nisa – spojení kultury s přírodou (žadatelé: Stadtverwaltung Zittau a Obec Pěnčín).

V prioritní ose 3 pro Investice do vzdělávání, odborné přípravy a odborného výcviku byly žadatelům z Libereckého kraje a jejich kooperačním partnerům ze Saska schváleny dva projekty.

O jeden s názvem Homo et regio zažádala Společnost pro Jizerské hory, o. p. s. společně s Förderverein für die Natur der Oberlausitzer Heide und Teichlandschaft e.V., druhým úspěšným projektem je pak Prostor učení – Knihovnická informační platforma  (žadatelé: Technische Universität Chemnitz, Hochschule Zittau/Görlitz Hochschulbibliothek, Západočeská univerzita v Plzni, Krajská vědecká knihovna v Liberci, příspěvková organizace a Technická univerzita v Liberci).

Prioritní osa 4 je určena na posilování institucionální kapacity veřejných orgánů a zúčastněných stran a přispívá k účinné veřejné správě. V ní byl schválen projekt Rozvoj jízdenek Euro – Nisa – Ticket – ENT future 2020. Žadatelé Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien GmbH (VON) a na české straně KORID LK, spol. s. r. o. budou společně řešit další rozvoj tarifního systému, rozvoj odbavovacích/prodejních struktur a další otázky, které cestujícímu v pohraničí usnadní cestování.

V rámci přeshraničního Programu spolupráce Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014-2020 schválil monitorovací výbor celkem 25 přeshraničních projektů, které budou podpořeny ve výši 27,6 miliony eur z prostředků Evropské unie.

Kontaktní místo na Krajském úřadě Libereckého kraje
Pro žadatele z Libereckého kraje je na krajském úřadě zřízeno konzultační místo, konkrétně na odboru regionálního rozvoje a evropských projektů, kde mohou své projektové záměry konzultovat. Ve spolupráci se Společným sekretariátem Dresden jsou žadatelům také nabízeny informační dny. Jak pro žadatele, tak pro příjemce rovněž krajský úřad pořádá semináře.