Hejtman k návštěvě prezidenta: O rozdílných názorech je lepší diskutovat

Bc. Dědková Markéta

tisková mluvčí kraje a krajského úřadu

• 09. 05. 2017 09:07

Návštěva prezidenta republiky Miloše Zemana v Libereckém kraji je dlouhodobě plánovaná a připravovaná. O jejím termínu se rozhodlo na počátku letošního roku, tedy před více než čtyřmi měsíci.

Osobně mě samozřejmě nijak netěší, že se bude odehrávat v době vládní krize a poznamená ji vypjatá a místy až nedůstojná atmosféra v nejvyšších patrech české politiky, která v posledních dnech panuje. Jako mnoho jiných občanů jsem znepokojen. Nejenom skutečností, že je vicepremiér vlády odposloucháván a jeho odposlechy jsou sledovaným mediálním seriálem, ale také obsahem zveřejněných rozhovorů. Jsem přesvědčený o tom, že by lídři všech parlamentních politických stran společně s prezidentem měli najít řešení, které bude plně v souladu s Ústavou České republiky a vládní krizi rychle ukončí. Vláda by měla pracovat až do konce stávajícího volebního období ve prospěch všech obyvatel Česka, tedy i Libereckého kraje.

Jako hejtman Libereckého kraje se věnuji krajským problémům, v těchto dnech zejména zajištění dopravní obslužnosti a uzavření nových smluv s autobusovými dopravci za udržitelné ceny, dále opravám krajských silnic a situaci ve financování zdravotnictví a krajských nemocnic zejména. Letošní návštěva prezidenta republiky se svým zaměřením a programem nijak neliší od předchozích. Budu rád, když budeme mít možnost seznámit pana prezidenta s aktuálními problémy našeho kraje a představit mu naše návrhy na jejich řešení, ve kterých se neobejdeme bez spolupráce s jednotlivými ministerstvy a dalšími centrálními státními institucemi.

Prezidentské návštěvy regionů, krajů, měst a obcí začaly jako tradice již v době prezidenta Václava Havla a pokračoval v nich prezident Václav Klaus, kterého jsem mimochodem měl možnost přivítat jako starosta Hrádku nad Nisou v roce 2006 a proto vím, za jak prestižní považují občané návštěvu prezidenta republiky v jejich městě. Pan prezident Miloš Zeman slíbil občanům České republiky už na začátku svého mandátu, že chce kraje pravidelně navštěvovat, často se setkávat s lidmi a nezůstávat zavřený na Pražském hradě nebo v Lánech, což naplňuje.

Nepsaným pravidlem je, že takovou návštěvu organizačně zajišťuje kraj ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky a pana prezidenta doprovází po celou dobu hejtman. Náklady spojené s těmito návštěvami Liberecký kraj zveřejňuje, zpravidla dosahují částky nad 300 tis. Kč a podobnou částku lze očekávat i za zajištění letošní návštěvy. S blížícím se termínem prezidentských voleb se často na veřejnosti diskutuje právě o nákladech za návštěvy regionů. Myslím si, že by se v příštím volebním období mohla tato zvyklost změnit. Jsem připravený navrhnout k diskuzi nově zvolené hlavě státu, ať už jí bude kdokoliv, například prostřednictvím Asociace krajů ČR, zda formát návštěv nezměnit a významněji nezapojit do jejich financování také Kancelář prezidenta republiky, která má vlastní rozpočet.

Považuji za přirozené, že se přímo zvolený prezident chce setkávat s občany. Jako hejtman kraje také nechci působit jenom ve své kanceláři v Liberci, a v dalších krajských institucích, a snažím se co nejčastěji setkávat s lidmi v celém kraji. Osobně jsem prezidenta Miloše Zemana v jeho prezidentské kampani nepodporoval, od počátku jeho mandátu i během všech jeho tří dosavadních oficiálních návštěv kraje se nikterak netajím tím, že máme na některé věci rozdílné názory. To ale v žádném případě nemůže znamenat vzájemnou neúctu nebo netolerantnost jednoho k druhému.

Hejtman kraje zastupuje všechny jeho obyvatele. V čele Libereckého kraje zastupuji nejenom voliče Miloše Zemana, ale také voliče ostatních prezidentských kandidátů z roku 2013, zastupuji nejenom podporovatele pana prezidenta Miloše Zemana, ale také jeho názorové oponenty, kteří v Libereckém kraji žijí. Právě proto se budu jako hejtman Libereckého kraje prezidentovi České republiky během jeho návštěvy v kraji věnovat stejně jako při všech jeho i předešlých návštěvách. O rozdílných názorech je podle mého názoru vždy lepší diskutovat a poslouchat přitom argumenty protistrany, než diskusi neumožnit odchodem z místnosti, bojkotem nebo rušením oficiálních návštěv. Jsem ten poslední, kdo by chtěl navenek možná efektními a mediálně vděčnými, ale jinak prázdnými gesty, prohlubovat rozdělení české společnosti.

Respektuji prezidenta republiky jako demokraticky zvolenou hlavu státu. Jsem rád, když budu mít příležitost ho během setkání s ním upozornit i na problémy, s nimiž by nám mohl pomoci při svých pracovních jednáních s premiérem, členy vlády nebo prostřednictvím své role v zahraniční politice. Řadím mezi ně například naši dlouhodobou snahu o zapsání Ještědu na seznam památek UNESCO, podporu sklářského průmyslu nebo řešení problémů kolem plánovaného rozšíření těžby v polském dole Turów, jež může ohrožovat zdroje pitné vody na české straně.

Pokud se chcete pana prezidenta osobně zeptat na věci, které Vás zajímají, nebo vyjádřit svůj názor, navštivte setkání prezidenta republiky s občany, která jsou během jeho návštěvy v Libereckém kraji připravena. Těším se na setkání s Vámi.

Martin Půta
hejtman Libereckého kraje