Jubilejní veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour navštívilo přes 4, 5 tisíce lidí

27. 03. 2015

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour 2015, který se uskutečnil 19. – 21. března 2015 na výstavišti Eurocentrum v Jablonci nad Nisou již po patnácté, se letos konal pod mottem „Liberecký kraj jako na dlani“, kterým chtěli organizátoři podpořit zejména aktivní turistiku.

„Jsem potěšena vysokou účastí vystavovatelů i návštěvností. Veletrhu se zúčastnilo celkem 107 vystavovatelů, z toho bylo 60 regionálních výrobců. Kromě českých vystavovatelů byli zastoupeni i vystavovatelé z Německa, Polska, Slovinska a Slovenska. Na letošní veletrh zavítalo přibližně 4,5 tisíce návštěvníků,“  prozradila  statutární náměstkyně hejtmana Hana Maierová

Doprovodný program probíhal podle ní  po celou dobu veletrhu a byl složen ze dvou částí, odborného a kulturního. Zpestřením letošního programu zcela jistě bylo 70% zatmění Slunce. Návštěvníci ho měli možnost v pátek pozorovat za doprovodu odborného výkladu zástupců Astronomického ústavu Akademie věd České republiky.

V kině Junior se konal filmový cestopisný minifestival Cestou necestou, jehož součástí bylo vyprávění Jiřího Moskala o Dakaru nebo cestopisné vyprávění Lezení v Namibii od Pavla Jonáka či Horní Dolpo v podání Radky Tkáčikové. Žáci 2. stupně základních škol zhlédli dokument Století Miroslava Zikmunda. Kino Junior promítlo i jiné filmy s cestovatelskou tématikou jako film Divočina, nominovaný na dva Oscary, a film Nanga Parbat. Na veletrhu bylo prezentováno několik výstav fotografií, k vidění byly například ty z nově proznačené turistické trasy Hřebenovka či fotky technických památek v Euroregionu Nisa nebo z nového projektu města Liberec Po stopách Liebigů. Na závěr veletrhu, v sobotu 21. Března, uspořádalo Eurocentrum koncert skupin Polemic a Fast Food Orchestra.

V rámci odborného doprovodného programu byl přínosem  seminář Okresní hospodářské komory na téma „Tradiční sklářské řemeslo v Libereckém kraji – využití pro cestovní ruch.“ Páteční seminář „Od papíru k mobilu“ byl věnován využití nových technologií v cestovním ruchu a internetovým prezentacím, Liberecký kraj zde představil návštěvníkům svou novou mobilní aplikaci Turistického průvodce.

V rámci veletrhu  pořadatelé připravili oblíbenou soutěž pro návštěvníky, v níž výherci získali velmi zajímavé ceny -jako kapitánský kurz na malou loď, volnou vstupenku do jeskyní Škocjanske jame ve Slovinsku, předplacené karty od společnosti BusLine a.s. či předplatné časopisu Země světa a další.

„Věříme, že se i letos podařilo potvrdit pozici zajímavého a úspěšného veletrhu cestovního ruchu na severu Čech a naplnit cíl rozšiřování turistické nabídky jak z České republiky, tak i ze zahraničí. Letošní veletrh byl obohacen například o účast slovinské centrály cestovního ruchu nebo o zajímavou expozici plachetnice,“ shrnula náměstkyně  hejtmana.

Veletrh se konal pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Ing. Karly Šlechtové a hejtmana Libereckého kraje Martina Půty. Na přípravě a organizaci veletrhu spolupracovali Liberecký kraj, statutární města Jablonec nad Nisou a Liberec, Eurocentrum Jablonec n. N., Okresní hospodářská komora v Jablonci n. N. a společnost Sundisk.