Liberecký kraj intenzivně podporuje obnovu tzv. brownfieldů

23. 11. 2015

Seminář "Brownfields a greenfields Libereckého kraje" uspořádal pod záštitou Víta Příkaského, člena rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, Liberecký kraj. Jako každý rok byl zaměřen na téma nevyužívaných lokalit v kraji a možnosti jejich oživení. Seznámit se s problematikou přišly zhruba dvě desítky zájemců.

Liberecký kraj se tématu brownfieldů soustavně věnuje a podporuje jejich revitalizaci různými nástroji, např. semináři, putovní panelovou výstavou revitalizovaných lokalit, tiskem publikací, osvětou formou televizních spotů i poskytováním poradenství ohledně možností získání dotačních prostředků.

„Jsem rád, že si tento seminář našel své posluchače, a že jsme  tak dostali i zpětnou vazbu pro další postup v naší práci. Rádi bychom právě na základě podnětu z jednání zpracovali přehled o zhodnocení investic, jejich návratnosti a o soběstačnosti námi evidovaných revitalizovaných objektů. Bereme to jako úkol a jsem sám zvědav, jakých výsledků se dobereme,“ uvedl Vít Příkaský.

V rámci semináře byl představen projekt „Lůžkový hospic v Libereckém kraji“, který realizuje Liberecký kraj. Tento projekt je spolufinancován z Evropské unie, z Evropského fondu pro regionální rozvoj. V rámci projektu byly provedeny stavební úpravy, změna dispozice a přístavba dvou nových křídel k hlavní budově objektu. Předmětem stavby byla rekonstrukce bývalého kojeneckého ústavu v Liberci. „Je to jeden z dalších objektů, jejichž rekonstrukce a výstavba nových částí byla provedena šetrně a přitom byla zachována původní tvář objektu,“ zmínil Vít Příkaský.

Na realizaci semináře se podíleli zástupci agentury CzechInvest, kteří představili nejenom dotační možnosti z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), ale i možnou variantu řešení pro obce, které nemají zájem lokalitu prodat, ale investice vítají za podmínky dlouhodobého pronájmu. „Tento příspěvek vnímám jako stěžejní bod v programu semináře zajímavý zejména pro starosty obcí, ale i potenciální investory, kteří si tímto majetkoprávním vztahem sníží počáteční investice ve svém finančním plánu,“ vysvětlil Příkaský.

Na semináři přednášející hovořili i o dalších operačních programech zaměřených na revitalizaci brownfields.

Na tomto ODKAZE naleznete všechny příspěvky jednotlivých přednášejících.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz