O kotlíkové dotace je stále zájem, potvrdilo dnešní ráno na podatelně úřadu

03. 04. 2017

Za hodinu od zahájení příjmu žádostí přijala podatelna Krajského úřadu Libereckého kraje zhruba 280 žádostí o kotlíkovou dotaci. Fronta z vestibulu zmizela v 7:45 hodin. Ve druhém kole bude mezi majitele rodinných domů rozděleno přes 14 mil. Kč. Vzhledem k tomu, že dnes ráno ve vestibulu úřadu došlo mezi čekajícími žadateli ke sporům a dohadům, na podzim, kdy bude vyhlášena druhá vlna kotlíkových dotací, by se měly podávat žádosti výhradně elektronicky.

První zájemci o kotlíkové dotaci dorazili před krajský úřad už v neděli odpoledne. I přesto, že je budova pro veřejnost otevřena od 7:00 hodin, zhruba padesátka žadatelů byla do vestibulu vpuštěna v neděli ve 22:00 hodin. Žádosti na pořízení nového zdroje tepla začala podatelna přijímat dnes v 7:00 hodin ráno, přijímají se osobně nebo prostřednictvím poštovních či doručovacích služeb. Zaměstnanci podatelny na ně dávají časová razítka.

„Osobní podání žádosti se nám v prvním kole kotlíkových dotací v lednu 2016 osvědčilo.  Tehdy nenastal žádný problém, ačkoliv bylo žadatelů několikanásobně více, dlouhá fronta zmizela v půl desáté dopoledne, proto jsme i tentokrát zvolili tento postup,“ říká Michael Otta, vedoucí odboru regionálního rozvoje a evropských projektů. „Dnes ale nastala nepříjemná situace, když kurýr na podatelnu doručil více žádostí najednou a lidé se mezi sebou začali dohadovat, kdo má přednost,
a to i přesto, že přítomní zaměstnanci krajského úřadu se snažili tuto věc vysvětlit a zdůvodnit. Bohužel nemůžeme pracovníky doručovací služby a České pošty nutit, aby stáli frontu, neboť nosí na podatelnu poštu pro celý úřad. Dalším důvodem sporů bylo to, že někteří žadatelé podali více žádostí najednou, což ale není v rozporu s vyhlášeným programem. Samozřejmě na žadatele působilo i to, že ve druhém kole je připraveno pouze 14 mil. Kč a tato částka vyjde zhruba na 120 žádostí. Majitelé rodinných domů prostě chtěli podat žádost co nejdříve,“
dodává Otta.

„Za nepříjemnosti spojené s podání žádosti o finanční příspěvek se všem klientům velice omlouváme. Chtěli jsme především vyjít vstříc těm žadatelům, kteří nemají připojení na internet. Vzhledem k dnešním ranním nedůstojným dohadům hodláme těmto nepříjemnostem při příští výzvě předejít s tím, že žádosti budou přijímány elektronicky. Navíc ve druhé vlně kotlíkových dotací je pro Liberecký kraj alokováno 140 mil. Kč,“ uzavírá hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj bude o další finanční prostředky žádat na konci dubna a výzvu pro veřejnost plánuje vyhlásit na konci září tohoto roku.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz