Průvodce Libereckého kraje je už v chytrém mobilu

• 10. 03. 2015 18:33
  • Magazín

Mobilní aplikace s názvem „Průvodce Libereckého kraje“ umožní  uživatelům vidět ve svém mobilu kompletní informace, které se vám budou hodit pro naplánování i během návštěvy našeho kraje.

Aplikaci lze stáhnout zdarma v příslušných obchodech operačních systémů (Google play, App Store, Windows Store), na které Vás navede odkaz umístěný na webové stránce www.liberecky-kraj.cz.

(V současné době je možné stáhnout mobilní aplikaci do telefonu s operačním systémem Android, verze 2.3.3 a vyšší.

O možnosti stažení pro telefony s operačním systémem Windows Phone a iOS Vás budeme informovat.)

„Návštěvník dostane přehled o turistických zajímavostech a cílech, o možnostech ubytování či stravování či kulturních a sportovních akcích v zájmovém místě. Bude moci zhlédnout virtuální prohlídky a tematické okruhy pěších, cyklo i naučných tras,“ představila novou vymoženost statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová s tím, že všechny body zájmu si uživatel může zobrazit na mapě a to včetně typů na výlety a naučných tras.

„U zájmových bodů jsou dostupné informace o kontaktech, otevíracích dobách, vstupném ale i akcích, které se v daném místě konají,“ dodala.

Na území Libereckého kraje leží 4 turistické regiony – Český ráj, Českolipsko, Krkonoše a Jizerské hory. Uživatel si tak může vyfiltrovat data pouze za daný turistický region. Vzhledem k tomu, že se jedná o přeshraniční projekt, připravil Liberecký kraj informace i o „zahraničním regionu“ a to o Landkreis Görlitz. Body zájmu, které návštěvníka zaujmou, si může přidat mezi oblíbené, aby se k nim mohl později vrátit.

„Třešničkou na dortu“ je podle vedoucí oddělení cestovního ruchu KÚ LK Evy Hornové tzv. systém rozšířené reality (augmented reality), který turistům prozradí, co všechno vidí v okolí aktuální polohy. Okolí je snímáno fotoaparátem mobilního zařízení a mobilní aplikace do reálného světa získaného fotoaparátem zobrazuje informace o bodech zájmu podle směru natočení mobilního zařízení.

„Návštěvníkům se tak již nestane, že by stáli na rozhledně a přemýšleli, jaké kopce, hory nebo města vidí. V tomto jim pomůže právě rozšířená realita, která jim poskytne informace nejen o horách či vrcholech, ale i o všech ostatních zájmových bodech jako jsou přírodní zajímavosti, hrady, zámky ale i stravování nebo ubytování,“ popsala Eva Hornová.

Aplikace dokonce je podle ní tak chytrá, že automaticky zobrazuje pouze body, které uživatel může reálně vidět a automaticky eliminuje body zájmu, které jsou schované za terénem, tedy jiným kopcem. Pokud by ale přesto uživatele takové body zajímaly, jednoduše si je pomocí nastavení do rozšířené reality přidá.

Mobilní aplikace bude zároveň propojená s portálem turistického ruchu Cestou necestou (www.liberecky-kraj.cz). V praxi to znamená, že uživatel si bude moci jedním uživatelským jménem a heslem přihlásit jak ke svému uživatelskému účtu na portále www.liberecky-kraj.cz  tak v mobilní aplikaci. Propojením uživatelského účtu bude možné sdílení oblíbených položek, vytvořených uživatelských výletů, nastavení upozornění ale taktéž multimédií.  Uživatelé si tak zvolí, co chtějí vidět, kde se chtějí stravovat apod. - zkrátka si vytvoří plán výletu, ten si uloží a aplikace již sama stáhne veškerá dostupná data, která bude možné zobrazit jak v případě přístupu na web, tak ale i v tzv. offline režimu.

„Kromě plánování a sdílení výletů může uživatel sdílet i fotografie a videa a publikovat je na svých sociálních sítích,“ doplnila vedoucí oddělení.

Aplikace „Průvodce Libereckého kraje“ je dostupná pro 3 typy operačního systému (Android, iOS a Windows Phone) a pro uživatele je dostupná ve 4 jazykových mutacích (český jazyk, německý jazyk, anglický jazyk a polský jazyk, které se automaticky mění dle jazyku zvoleném v telefonu.

V rámci projektu bylo pořízeno i 60 wifi vysílačů, které byly primárně distribuovány na informační centra v Libereckém kraji a turistické zajímavosti, pomocí kterých lze aplikaci bezplatně a rychle stáhnout do mobilních zařízení.

„Nabízíme je informačním centrům měst a obcí a dalším institucím zabývajícími se cestovním ruchem, ještě je jich asi deset k dispozici,“ informovala Eva Hornová.

Mobilní aplikace vznikla díky projektu Moderní příležitosti marketingu cestovního ruchu, který je financován z Programu Cíl 3/ Ziel 3 na podporu přeshraniční spolupráce 2007-2013 mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko. Projekt stál 931 tisíc Kč s 15 procentní účastí Libereckého kraje.

Více informací poskytne: Eva Hornová, vedoucí oddělení cestovního ruchu, eva.hornova@kraj-lbc.cz, 485 226 614.