Rozpočet Libereckého kraje na příští rok počítá s investicemi do komunikací, škol i modernizace krajské nemocnice

07. 12. 2015

Liberecký kraj bude v příštím roce investovat více než miliardu korun. Počítá s tím schválený rozpočet, jehož příjmy se rovnají výdajům ve výši 2 miliardy 610 milionů korun.

Zásadní pozitivní vliv na rozpočet pro příští rok je novela zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, jejímž prostřednictvím se vrací podíl krajů na výnosech daně z přidané hodnoty na úroveň roku 2012. To znamená ze stávajícího podílu 7,86 % na původních 8,92 %. „Do rozpočtu Libereckého kraje to přinese 160 mil. Kč. Dalším přínosem je i výrazný růst české ekonomiky a očekávané vyšší výnosy daní, což je podle odhadů 90 mil. Kč,“ uvádí ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter.

Mezi priority Libereckého kraje v následujícím roce patří podpora kapitálových výdajů, 83 mil. Kč půjde do školství nebo sociálních věcí, ale i další zlepšování stavu krajských komunikací, 87 mil. Kč je vyčleněno na celoplošné opravy, 130 mil. Kč na běžnou údržbu a 120 mil. Kč na zimní údržbu. Jedním z největších projektů roku 2016 je výstavba Evropského domu v hodnotě 95 mil. Kč nebo zahájení financování 1. etapy modernizace Krajské nemocnice Liberec. V rozpočtu je na ni připraveno 50 mil. Kč. Dalších 10 mil. Kč půjde například na realizaci všesportovního a volnočasového areálu Hraběnka v Jilemnici.

„Vedle kapitálových výdajů plánujeme projekty s podporou Evropské unie. Finanční spoluúčast je 206 mil. Kč. Celková potřeba roku 2016, tedy plnění spoluúčasti a dotace, činí 806 mil. Kč,“ říká náměstek hejtmana Marek Pieter.

„Rozpočet pro rok 2016 podporuje investice a kapitálové výdaje. Nejsou to jen čísla, ale konkrétní zlepšení. Podstatné je, že současně snižujeme dluh Libereckého kraje. Ten od začátku tohoto volebního období do konce roku 2016 klesne o téměř 354 mil. Kč, z 1.152 mil. Kč na 798 mil. Kč. Chci připomenout, že současná politická reprezentace nezavázala kraj žádným novým úvěrem a ani s touto variantou nepočítá,“ dodává hejtman LK Martin Půta.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz