V oblasti školství a mládež byly vyhlášeny čtyři dotační programy

03. 03. 2017

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání 28. února 2017 schválilo vyhlášení čtyř dotačních programů v oblasti Školství a mládež. Konkrétně Programu volnočasových aktivit, programu Specifická primární prevence rizikového chování, dále Soutěže a podpora talentovaných dětí a mládeže a programu Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními. Celkem je ve všech čtyřech programech k rozdělení připraveno přes 4 miliony korun.

V dotačním programu 4.1 Program volnočasových aktivit bude podpořena činnost neziskových organizací pracujících s dětmi a mládeží v oblasti kulturní, přírodovědné, technické a sportovní na úrovni rekreačního sportu při naplňování a zabezpečení volnočasových aktivit dětí a mládeže. Dále bude podpořena činnosti škol a školských zařízení zřizovaných obcí v době mimo výkon hlavní činnosti. „Pro případné žadatele je v tomto programu připraveno přes 2 miliony korun a podávat mohou maximálně jednu žádost,“ říká Petr Tulpa, náměstek hejtmana pověřený řízením resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Dotační program 4.3 Specifická primární prevence rizikového chování nabízí podporu škol všech stupňů, bez ohledu na zřizovatele (s výjimkou škol zřizovaných krajem a MŠMT) při naplňování jejich Minimálního preventivního programu školy v roce 2017. Také v tomto programu mohou žadatelé podávat pouze jednu žádost, přerozděleno bude 250 tisíc korun.

V dotačním programu č. 4.4 Soutěže a podpora talentovaných dětí a mládeže je alokováno taktéž 250 tisíc korun, a to na projekty, jejichž předmětem jsou aktivity zaměřené rozvoj potenciálu žáka. „Podpořeny mohou být projekty jako např. realizace vědomostních soutěží a vzdělávacích seminářů, studijní pobyty,  soustředění, zaměřená na vzdělávání v přírodních vědách, apod. I v tomto programu lze podávat maximálně jednu žádost,“ vysvětluje Petr Tulpa.

Z programu č. 4.7 mohou mateřské, základní, střední a vyšší odborné školy na území Libereckého kraje (vyjma příspěvkových organizací zřizovaných MŠMT ČR a Libereckým krajem) žádat o podporu projektů souvisejících se vzděláváním dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami, jejichž realizace proběhne v období od 1. 9. 2017 do 31. 8. 2018. Dotaci bude možno využít na pořízení kompenzačních pomůcek a uplatnění podpůrných opatření v souladu se změnami ve školské legislativě. Celkem je v programu pro rok 2017 alokováno 1.500.000 Kč.

Více informací o podmínkách vyhlášených programů najdete na stránkách Libereckého kraje http://dotace.kraj-lbc.cz/skolstvi-a-mladez

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz