Zdokonalovací kurzy pomáhají chránit životy motocyklistů

21. 06. 2016

Počet motocyklistů usmrcených při dopravních nehodách se v ČR meziročně zvýšil. V Libereckém kraji za prvních pět měsíců letošního roku žádný mrtvý motorkář. Preventivní program „Učme se přežít“ se rozšiřuje z Libereckého kraje i do dalších regionů.

Na 90 usmrcených a 484 těžce zraněných. To je bilance nehod motocyklistů za loňský rok, ke kterým došlo na českých silnicích. Bohužel však jejich podíl na počtu obětí dopravních nehod v posledních dvou letech narůstá. Zatímco v letech 1993 až 2015 byla v průměru každá jedenáctá oběť motorkář, v loňském roce už to byla každá sedmá. Ani letošní rok se pro jezdce v jedné stopě nevyvíjí příznivě. Zemřelo jich již 20, o čtyři více než v roce 2015.

Silnice Libereckého kraje jsou letos pro motocyklisty zatím relativně bezpečné. Jejich nehody se obešly bez obětí na životech a také se meziročně snížil počet těžce zraněných z jejich řad. Je třeba ovšem připomenout, že jsme teprve na prahu hlavní motocyklistické sezony. Podobně jako letos v roce 2015 do května na silnicích kraje nezemřel žádný motorkář. Nicméně od června do září zaregistrovaly statistiky nehod čtyři mrtvé jezdce v jedné stopě. „První smrtelná nehoda se stala v červnu, dvě pak v červenci a jedna na konci září. Jednu z těchto čtyř tragických nehod zavinil řidič jiného vozidla. Ostatní pak způsobili motocyklisté, převážně z důvodu nepřiměřené rychlosti jízdy,“ říká Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Motocyklisté jsou právem považováni za nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu. Navíc většina českých motorkářů usedá na svůj stroj, protože jízdu v jedné stopě považují za zábavu a atraktivní způsob trávení volného času. Mnozí pak pro adrenalinové zážitky. To pak s sebou nese vyšší míru tolerance možného rizika. Ovšem zdaleka ne každý je dostatečně zkušený, ač mnozí mají sebedůvěry na rozdávání. „Oproti jízdě v autě jízda na motocyklu vyžaduje celou řadu dovedností, které je nutné, jak se říká, dostat pod kůži. Optimální je trénovat ovládání motocyklu, krizově brzdění, výhybné manévry, a to na bezpečných místech. V nejlepším případě v kvalitní motoškole pod dohledem zkušeného instruktora,“ uvádí Vladimír Mašek, profesionální trenér bezpečné jízdy na motocyklu.

V roce 2010 byl proto v Libereckém kraji zahájen dlouhodobý preventivní projekt „Učme se přežít“ určený právě motocyklistům. Každoročně se na polygonech uskuteční série kurzů, jimiž projdou stovky jezdců v jedné stopě. Celodenní zdokonalovací kurz zahrnuje teoretickou a praktickou část. V rámci teorie se účastníci kurzu seznámí s pokročilými technikami jízdy, základy dopravní psychologie, nejčastějšími příčinami dopravních nehod a také si osvěží základy poskytování laické první pomoci. V navazující praktické části pak trénují, jak bezpečně ovládat svůj stroj, a rovněž tak se učí zvládat krizové situace.

V letošním roce se uskuteční na dvacet kurzů. Budou probíhat jak na autodromu v Sosnové u České Lípy, tak na polygonech v Jihlavě a Vysokém Mýtě. Podobně tomu bude i v příštím roce. Navíc organizátor kurzů, kterým je Tým silniční bezpečnosti, uvažuje o rozšíření tohoto programu i do dalších regionů České republiky. „Jsem velmi rád, že se tento program rozšiřuje za hranice našeho kraje, kde původně vznikl. Motocyklisté jsou v silničním provozu skutečně ohrožení, a proto je nutné jejich bezpečí věnovat zvýšenou pozornost,“ říká Vladimír Mastník, radní Libereckého kraje odpovědný za resort dopravy.

Ohlasy motocyklistů i široké veřejnosti na projekt jsou od samého počátku pozitivní. Aby byla efektivita kurzů a jejich dopad na bezpečí motocyklistů v silničním provozu maximální, začal v letošním roce organizátor programu Tým silniční bezpečnosti exaktně vyhodnocovat vliv absolvování kurzů na bezpečnost jejich účastníků během jejich další řidičské praxe. „Sběr a analýza příslušných informací se příznivě odrazí na obsahu a vlastní realizaci zdokonalovacích kurzů. Dá se také rovněž očekávat, že získané poznatky poslouží i ke zkvalitnění přípravy a provádění řidičských zkoušek nových motocyklistů,“ uzavírá Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Zájemci o účast na zdokonalovacím kurzu najdou podrobnější informace o projektu a instrukce, jak se zaregistrovat na vhodný termín, na webových stránkách projektu www.ucmeseprezit.cz.

Bližší informace poskytne:

Jan Polák