Počasí Dnes °C

Kalendář akcí

Úvodní stránka > Kalendář akcí > Birgitt Fischer - Mezi lesy / Zwischen den Wäldern
Birgitt Fischer

Liberecká galerie se připojuje k projektu Česko-německé kulturní jaro 2017 řadou letních výstav. Bylo příhodné pro výstavu vybrat jedinou profesionální malířku, která pochází z Německa a dlouhodobě žije v České republice, a to Birgitt Fischer. Autorka se ve svém malířském díle věnuje tématu rozdílnosti i podobnosti Čechů a Němců, české a německé kultury, jazyka a stereotypů, jak na ně nazíráme. Charakteristické rysy obou národů představuje s osobitým humorem a nadsázkou. Jako hrdinku svých obrazů si vybrala sebe samu. Ne však v podobě tradičního autoportrétu, ale schematické geometrizující figury. Pro její plošnou malbu je charakteristický rast a řád. Prostřednictvím svých prací sice hledá svoji vlastní identitu, ale její vlastní zážitky z asimilace v Česku lze zobecnit. 

 

 

OGL se ve svém výstavním plánu mimo jiné soustředí na mapování německy mluvících autorů žijících na českém území v meziválečné době. Výstava současného německy mluvícího umělce žijícího v Česku je vhodným doplněním těchto galerijních aktivit a zapadá do dlouhodobé výstavní koncepce. Výstava reflektuje rozdíly mezi národy, ale zároveň poukazuje na těsně provázanou minulost a jazyk, ze kterých stále čerpáme. Konceptuálně pojatá malba Birgitt Fischer přispívá k pochopení cizí, ale přesto velmi blízké kultury, což je v dnešní době ceněno. Kromě zcela nových obrazů bude autorka malovat přímo v prostoru výstavního sálu a očekává interakci návštěvníků během trvání výstavy.

Brigitt Fischer také pracuje s jazyky obou států. Zdůrazňování rozdílů mezi jednotlivými zeměmi bývá často politicky využíváno. Bez politických hranic by snad tyto rozdíly nebyly v pohraničních oblastech tak silně vnímány. Ostatně na pravé i na levé straně hranic žijí lidé v téměř identické krajině, a vytvořili si proto také podobné tradice. S řečí je to podobné. Ani ona nekončí jednoduše na hranicích, které se v průběhu století stále měnily, ale plyne sem tam, rozšiřuje se a spojuje oba světy. Tyto společné rysy by měly být nezávisle na historických událostech využity, aby bylo možné společně navázat dialog.

Červenec 2017
Srpen 2017
Září 2017
29
30
Zprávy Více aktualit Aktuálně z Facebooku
Aktuálně z Twitteru
Youtube Více videí
Soundcloud Více zvuků
Nejbližší akce Více akcí
Anketa
Kde budete trávit letošní letní prázdniny?
Jiná možnost. - 340 (21%)
Zůstaneme doma, nikam se nechystáme. - 328 (21%)
Budeme poznávat Českou republiku. - 295 (19%)
Chceme si užít aktivní dovolenou v cizině. - 305 (19%)
Chystáme se na relaxační pobyt k moři. - 322 (20%)

Zdá se, že nemáte povoleny cookies. Nemůžete hlasovat :(

Zpracovávám...