Liberecký kraj a statutární město Liberec pokračují v úsilí vybudovat v prostoru vlakového nádraží terminál veřejné dopravy

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 21. 04. 2021 10:52
  • Doprava
  • Majetek a investice

Na konkrétním postupu a předpokládaném harmonogramu prací při výstavbě přestupního terminálu veřejné dopravy a parkovacího domu se dohodly Liberecký kraj a statutární město Liberec. Obě samosprávy nyní řeší zejména majetkoprávní vypořádání a také hledají vhodný dotační titul na celý projekt.

„V současné době se Liberecký kraj po zvážení všech okolností rozhodl vyvíjet maximální snahu k přípravě a výstavbě moderního terminálu veřejné dopravy v prostoru vlakového nádraží v Liberci s tím, že parkovací dům vyroste v lokalitě současného autobusového nádraží. Nyní již můžeme připravovat architektonickou soutěž na projektovou přípravu, a to ve spolupráci se Správou železnic a kanceláří architektury statutárního města Liberec,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, veřejných zakázek a informatiky.

Náklady na architektonickou soutěž a následné zpracování projektové dokumentace bude hradit Liberecký kraj. Ideový návrh podoby parkovacího domu a navazující výstavby připraví kancelář architektury statutárního města Liberec, která se bude podílet na výběrovém řízení na projektanta. Vybudování terminálu bude úkolem Libereckého kraje s podmínkou získání vhodných dotačních prostředků. Kdo postaví parkovací dům, ještě závisí na dohodě kraje s městem. I zde bude potřeba zajistit vhodné dotační zdroje. V případě, že by parkovací dům měl vybudovat kraj, musí navíc s městem vyřešit majetkoprávní vztahy.

„Původní projekt nevyhovoval z dopravního hlediska. Po intenzivních jednáních se statutárním městem Liberec již máme konkrétní časovou představu o stavebních pracích. Veřejnost si všimne prvních změn již letos,“ dodal hejtman Martin Půta.

Předpokládaný harmonogram spolupráce se statutárním městem Liberec na vybudování terminálu veřejné dopravy a parkovacího domu:

Etapa I: 2021–2025

• výstavba parkovacího domu v lokalitě stávajícího autobusového nádraží
  • rekonstrukce URANU
  • zrušení stávajících buněk
  • budování zázemí autobusového nádraží v prostoru URANU

Etapa II: 2025–2030

• sloučení autobusového a vlakového nádraží
  • vybudování obslužné komunikace včetně související infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru před a za hlavní budovou železničního nádraží
  • rekonstrukce tunelu a následná rekultivace území po autobusovém nádraží
  • vznik centrálního parku nad tunelem
  • vybudování veřejných prostor v okolí terminálu