Stavební práce na školní budově v Podhorské ulici znovu pokračují

16. 06. 2021

Rada kraje na svém včerejším jednání schválila nové stavební práce a dodávku technologií v rámci projektu Centrum odborného vzdělávání Libereckého kraje řemesel – Střední škola řemesel a služeb Jablonec nad Nisou, p. o. Jedná se o tři veřejné zakázky v celkové hodnotě 132.997.964 Kč bez DPH, tj. 160.927.537 Kč včetně DPH.

„Rekonstrukce objektu jablonecké střední školy řemesel a služeb v Podhorské ulici je po havárii opět v běhu,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek pro resort ekonomiky, investice, veřejné zakázky a informatiku. „Pořizujeme vybavení v podobě technologií, které umožní pracovat žákům v moderních podmínkách. Současně budou provedeny vnitřní i vnější stavební úpravy. V budově dílen vzniknou nové výukové prostory. Bude vybudována nová elektroinstalace, nové vytápění, nová trafostanice a také přístavba výtahu. Čtvrté patro musí být staticky zajištěno, sanace se dotkne i kleneb a budova dostane nová okna i omítky.“

Předpokládaná hodnota obou veřejných zakázek se stavebními pracemi je 103.051.862 korun bez DPH. Cena pořizovaných technologií (např. pec vypalovací, cínovací lázeň, pneumatický vulkanizační lis, brusky, frézy, letovací pistole, leštičky, vrtačky atp.) činí 9.418.000,00 Kč bez DPH.

Liberecký kraj uzavřel v srpnu 2018 smlouvu o provedení stavby se stavební společností   BAK a.s. Stavební práce byly zahájeny v souladu s projektovou dokumentací zpracovanou společností Hlaváček – architekti, s.r.o. Při provádění složité rekonstrukce prostoru dílen došlo k velmi nebezpečné havárii (zhroucení některých zdí a stropů), kdy rekonstrukce objektu byla pozastavena, a celý objekt byl zabezpečen společností Metrostav a. s., proti dalšímu zřízení některých konstrukcí. Metrostav provedl práce na odstranění následků havárie statickým zajištěním (vystojkováním jednotlivých pater, podepřením střešní konstrukce, zajištěním průčelní stěny do ulice Podhorská a vyklizením suti). Následně vybudoval vertikální ocelové konstrukce, odstranil stojky ve všech patrech a odboural nestabilní konstrukce.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz