Zámek i hrobka. Cyklovýlet přiblíží krásy Jilemnicka

14. 05. 2021

Seznámení s pozoruhodnými místy v oblasti Jilemnicka nabízí cyklovýlet, jehož délka je 25 kilometrů. Turistům se představí například Zvědavá ulička, hrobka rodu Harrachů, zámek v Horní Branné či naučná stezka v Martinicích.

Začátek výletu je na jilemnickém náměstí. Trasa číslo 22 za kruhovým objezdem U Labutě navede cyklisty na stezku číslo 4207, po níž kolem domu Bohumila Hanče přes Hrabačov dojedou do Horní Branné. Od zámku v Branné se vydají po cyklotrase číslo 4206 do Martinic a přes vrch Kozinec zpět do Jilemnice. Mapa celé trasy je na odkazu www.mapy.cz/s/pabulunahu.

Již samotné město v podhůří západních Krkonoš, Jilemnice, kde výlet začíná, stojí rozhodně za prohlídku. Návštěvník může projít Zvědavou uličkou, strávit příjemnou chvilku v parku novorenesančního zámku, nebo skouknout radnici s nejčastěji bijícími hodinami v Česku. „Trasa není náročná. Po celou dobu se jede spíše pod kopci, protože cílem tohoto výletu je seznámení s historií této oblasti,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Další zastávkou je obec s bohatou historií: Horní Branná, v níž se nalézá kostel sv. Mikuláše, nejstarší v celém Podkrkonoší. Zajímavou a vzácnou stavbou při cestě z Jilemnice je hrobka sv. Kříže rodu Harrachů, vysvěcená 4. září 1870.

Zámek v Horní Branné pochází z roku 1582. Postupně se rozrostl o další budovy. Vznikl tak zhruba čtvercový hospodářský celek s přístupem dvěma branami pro povozy a dvěma brankami pro pěší. Hlavní východní brána má tesaný portál ve stylu lidové architektury, nad kterým je harrachovský znak. V roce 1994 se dočkal zámek celkové opravy fasády.

V Martinicích si lze výlet zpříjemnit putováním po necelých dvou kilometrech naučné stezky s názvem U mlejna. Nabízí 7 zastavení a přibližuje významnou roli pro vývoj zdejších lesů, jakou sehráli jejich majitelé a správci – od hraběte Harracha v 17. století až po Lesy České republiky.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz