Kraj požádá o dotace na snížení energetických náročností budov příspěvkových organizací

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 23. 01. 2019 00:00

Liberecký kraj se snaží uspořit energii v objektech příspěvkových organizací. Do konce ledna plánuje podat žádosti o dotaci na 4 projekty do Operačního programu Životní prostředí. Cílem je snížit energetickou náročnost veřejných budov a zvýšit využití obnovitelných zdrojů energie. Celková vynaložená částka na projekty je 49.310.772 korun. Evropské dotace pokryjí více jak 14 milionů.

Rada kraje včera odsouhlasila podání žádosti na další dva projekty. Zateplení a snížení energetické náročnosti se dočká Centrum intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.

Předchozí dva projekty schválili krajští radní letos v lednu na svém prvním jednání. Jedná se o projekt snižující energetickou náročnost budovy domova mládeže na Střední zdravotnické škole v Turnově a pavilonu C Domova pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou.

„Liberecký kraj podá do vyhlášené 100. výzvy ministerstva životního prostředí z Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 čtyři projekty v celkové částce zhruba 50 milionů korun, přičemž z evropských fondů očekáváme dotaci ve výši zhruba 14 milionů,“ vysvětlila Ing. Radka Loučková Kotasová, členka rady kraje pro resort hospodářského a regionální rozvoje, evropských projektů a územního plánování.

V rámci projektů se vymění okna a dveře, zateplí fasády a půdní prostory. V Domově pro seniory ve Vratislavicích nad Nisou dojde navíc k zateplení „obálky“ budovy, rekonstrukci střechy a instalaci nové vzduchotechniky.

U všech projektů je v současné době zpracována dokumentace pro stavební povolení. Zateplení budov by mělo být hotové v roce 2020.

V roce 2017 kraj úspěšně dokončil 8 projektů za 86,6 milionu korun. Z evropských fondů na ně obdržel dotaci ve výši 23,3 milionu. Na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu se ještě dokončuje rekonstrukce střechy.

Dva projekty na snížení energetické náročnosti budov z minulého roku za více jak 27 milionů korun se dokončují letos. Očekávaná dotace u nich činí 9.647.898 korun. Zateplení se dočká příspěvková organizace Aposs Liberec v Zeyerově ulici a dílny na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v ulici 28. října v České lípě.

Přehled projektů včetně plánované dotace:

Název projektu

Celkem v Kč

Dotace EU

Spolufinancování LK (podíl + nezpůsobilé výdaje)

Snížení energetické náročnosti budovy domova mládeže – Střední zdravotnická škola, Turnov, 28. října 1390, příspěvková organizace

17.079.610

3.841.471

13.238.139

Snížení energetické náročnosti pavilonu C Domova pro seniory Vratislavice nad Nisou

12.826.456

4.104.069