Celkem 540 milionů vyšších daňových příjmů z loňského roku míří zejména na opravy silnic, krajské investice či do oblasti školství a kultury

19. 01. 2022

Daňové příjmy pro kraj za rok 2021 byly o téměř 851 milionů korun vyšší, než byl předpoklad. Disponibilní vyšší daňové příjmy Libereckého kraje tedy jsou 540 milionů korun. Rada kraje proto jako každý rok odsouhlasila záměr zapojit je do rozpočtu krajských resortů na letošní rok. Nejvíce financí, a to konkrétně 279.600.000 korun, půjde opět do oblasti dopravy. Rozhodnutí rady ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

„Jako každý rok jsou peníze z hospodářského výsledku minulého roku určeny především na opravy a investice do majetku kraje, krajských silnic a institucí. Podpoříme také obce a příspěvkové organizace, a to zejména v oblasti kultury a školství,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Vždy koncem roku projednává krajská rada rozpočet na následující rok. Začátkem příslušného roku také jednáme o zapojení disponibilních vyšších daňových příjmů. Pravidlem bývá, že ty narůstají právě v jeho posledních měsících. Oslovil jsem proto jednotlivé krajské resorty s žádostí o zpracování návrhu na uplatnění finančních požadavků, včetně podrobného zdůvodnění, na rozdělení a zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje dosažených v roce 2021 do rozpočtu kraje,“ uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Požadavky resortů činily celkem 863,8 milionu korun. „S ohledem na priority kraje a v souladu se zásadou vyrovnanosti rozpočtu jsme museli některé požadavky přehodnotit a snížit je, a to celkem o 323,8 milionu korun na odpovídající disponibilní zdroje ve výši 540 milionů,“ vysvětlil Miklík.

Do resortu dopravy míří celkem 279.600.000 korun. Kraj investuje zejména do rekonstrukcí silnic II. a III. třídy a jejich běžné údržby a do oprav mostů a propustků. Peníze jsou určeny také například na projekt napojení průmyslové zóny Jih v Liberci či péči o aleje.

Resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky může disponovat 112.224.000 korunami, které využije například na revitalizaci dolního centra Liberce a na finanční rezervy.

Resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti obdrží 47.120.000 korun. Tyto prostředky využije například na rekonstrukci školního statku ve Frýdlantu a opravy školských objektů.

Celkem 42.194.000 korun dostane z vyšších daňových příjmů oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu zejména na podporu obnovy památek, restaurování sbírkových předmětů či architektonickou studii na rozšíření zoologické zahrady v Liberci.

Do zdravotnictví půjde 23.000.000 korun, a to kupříkladu na likvidaci staré výjezdové základny v České Lípě či na provoz Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.

Resort životního prostředí a zemědělství bude mít z vyšších daňových příjmů 19.563.000 korun. Z nich může zaplatit třeba dostavbu vodovodu v Levínské Olešnici nebo podpořit protipovodňovou ochranu na Lužické Nise.

Pro resort sociálních věcí je vyčleněno celkem 8.200.000 korun, které využije na zpracování investičního záměru a projektové dokumentace k azylovému domu Speramus či na financování projektů z operačního programu Zaměstnanost.

Resort hejtmana dostane 8.099.000 korun, které využije na podporu technického vybavení složek integrovaného záchranného systému nebo na účelovou dotaci pro Mikroregion Frýdlantsko na výkup nemovitostí od Českých drah k projektu depa úzkorozchodné železnice.

Resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova letos peníze z vyšších daňových příjmů neobdrží.

Přehled zapojení vyšších daňových příjmů Libereckého kraje do jednotlivých resortů:

1. resort dopravy ve výši 279.600.000 korun
  2. resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky ve výši 112.224.000 korun
  3. resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti ve výši 47.120.000 korun
  4. resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu ve výši 42.194.000 korun
  5. resort zdravotnictví ve výši 23.000.000 korun
  6. resort životního prostředí a zemědělství ve výši 19.563.000 korun
  7. resort sociálních věcí ve výši 8.200.000 korun
  8. resort hejtmana ve výši 8.099.000 korun
  9. resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova ve výši 0 korun

Rekapitulace z pohledu struktury a účelu zapojovaných finančních prostředků:

Členění dle investičního a neinvestičního charakteru