Do Raspenavy je vinou zvýšené hladiny vody omezený přístup, uzavřena silnice Mníšek - Chrastava

22. 07. 2011

Druhé zasedání Krajské povodňová komise Libereckého kraje, která se konala dnes ráno, zhodnotila vývoj povodňové situace po propršelé noci. Komise konstatovala, že sice  nadále platí zvýšená pohotovost zejména na řekách Smědá, Jizera, Nisa, Řasnice, Jeřice a Kamenice (přítok Jizery), na nichž hladiny střídavě stoupají a klesají, ale výhled na odpoledne je již optimističtější.

Podle slov hejtmana LK Stanislava Eichlera, zároveň předsedy komise, se toky stabilizovaly, i když stále platí nejvyšší 3. stupeň povodňové aktivity v Jablonci nad Jizerou, Předláncích, Mníšku a Plavech. Mírně se zvedají hladiny v Liberci (2. stupeň), Hrádku n. N. a Železném Brodě (rovněž 2. stupeň). Naopak v Povodí Ohře (Ploučnice, Ještědka) hladiny klesly na maximálně 1. stupeň

Zvýšenou obezřetnost musejí projevit pořadatelé hudebního festivalu Folková noc, neboť v Dolánkách u Turnova, kde festival začíná již dnes ve 20 hodin,  se vylila voda z Jizery na přilehlé louky.

Povodí Labe rovněž sleduje situaci na přehradách, které zatím mají dostatečnou kapacitu, a zachycují více vody než vypouštějí, vyjma liberecké přehrady  Harcov. Ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek uvedl, že z této přehrady se vypouští více vody než vytéká, a tak se v Liberci zvýšila hladiny Nisy na 2. stupeň povodňové aktivity.

V souvislosti s upouštěním přehrady na Fojtce byla okamžitě uzavřena silnice Mníšek – Chrastava.

Podle zjištění policie se nově preventivně evakuovala jedna starší žena v Chotyni.. Podle dostupných informací se voda zatím nedostala do obytných domů, zatopeny jsou jen některé sklepy a voda se také rozlévá do polí a luk, a tak majetkové škody nejsou vysoké.

Uzavírky místních silnic platí na Víšňovsku (viz tabulka), ráno se již dalo projet do Višňové ze směru od Frýdlantu přes provizorní most. Nově se vytvořila složitá situace v Raspenavě, kde je stále uzavřen provizorní most u kostela a na objízdných místních komunikacích neprojedou autobusy a některé zastávky nejsou obsluhovány (viz tabulka). Přechodně jsou uzavřeny  tři ulice v Hrádku nad Nisou, z nichž se odčerpává voda.

Na hlídání vjezdů na zatopené silnice a k ochraně majetku slouží nyní na 40 policistů, kteří budou sloužit po celých dalších 24 hodin. Žel, dle vyjádření ředitele KŘ Policie Libereckého kraje plk.Milana Franka neukázněnost řidičů trvá, neboť se mnohdy snaží neprůjezdnými úseky silnic projet.

Slouží také přes 110 profesionálních a dobrovolných hasičů. Ředitel HZS LK plk Roman Hlinovský informoval, že jednotky provádějí rutinní činnosti, tedy čerpání vody ze sklepů či odstraňování popadaných stromů. Ve Frýdlantském výběžku také pracuje jejich psycholožka, která mimo jiné koordinuje činnost dalších psychologů z neziskových organizací, např. společnosti Adra.

Zdravotnická záchranná služba LK již včera posílila výjezdové posádky ve Frýdlantě a Višňové,  nemusely však zasahovat.

Další zasedání komise se uskuteční v pátek 22. července od 15 hodin.

Liberecký kraj - aktuálně zaplavené komunikace a dopravní omezení silnic II. a III. tříd KSS LK - povodeň 21.7.2011

Třída
komunikace
Číslo
silnice
Úsek Okres Čas
uzavření
Stručný popis závady Stav průjezdnosti Objízdná trasa
číslo silnice
III. 0353 Víska - Minkovice Liberec 21.7.2011 11:30 voda na komunikaci neprůjezdné není značena
III. 0353 Minkovice - Višňová Liberec 21.7.2011 12:00 voda na komunikaci neprůjezdné není značena
III. 0353 Višňová - Černousy Liberec 21.7.2011 16:00 voda na komunikaci neprůjezdné není značena
III. 0356 Višňová - Předlánce Liberec 21.7.2011 12:00 voda na komunikaci neprůjezdné není značena
III. 0357 Višňová - Předlánce Liberec 21.7.2011 8:30 voda na komunikaci neprůjezdné není značena
II. 290 Raspenava - provizorní most Liberec 21.7.2011 12:00 riziko podemletí nábřežních zdí neprůjezdné značena po MK
II. 290 Raspenava - provizorní most Liberec 21.7.2011 16:00 havarie nábřežní zdi - podemletá vozovka neprůjezdné značena po MK
II. 592 Chrastava - Mníšek Liberec 22.7.2011 11:00 preventivní opatření v rámci odpouštění přehrady ve Fojtce neprůjezdné není značena

Zpracoval: Ing. Petr Šén Pozn. Silnice II/290 v Raspenavě je neprůjezdná od křižovatky Fučíkova x Novoměstská (křížovatka silinic II/290 x III/2904 x III/2909) po
V Jablonci nad Nisou dne: 21.7.2011 křižovatku Fučíkova x Nádražní (křižovatka silnic II/290 x III/29010 u pošty)
Poslední aktualizace: 22.7.2011 11:00
Vysvětlivky:   nově uzavřené úseky

Omezení linkové autobusové dopravy kvůli záplavám na Frýdlantsku

Z důvodu povodňové situace na Frýdlantsku je do odvolání omezen provoz na následujících linkách:

540 220 Frýdlant – Raspenava – Hejnice – Nové Město p.S.;

540250 Frýdlant - Raspenava – Hejnice - Bílý Potok p.S,

540 255 Frýdlant - Hejnice - Bílý Potok p.S. – Smědava.

Autobusyjsou v úseku Frýdlant – Raspenava vedeny  po objízdné trase po silnici II/291 (Novoměstská) přes Hajniště a Ludvíkov p.S do Raspenavy k čerpací stanici (ulice Luhová) a dále po své trase do Hejnic. Zastávky Frýdlant,pod zámkem až Raspenava,u mostu nejsou obsluhovány.

540 230 Frýdlant – Višňová – Andělka: Provoz linky je omezen, přesné informace toho času nejsou k dispozici.

KORID LK dne 22.7.2011, 9:00

AKTUÁLNÍ INFORMACE O SITUACI V LIBERECKÉM KRAJI SPOJENÉ S VYDATNÝMI DEŠTI NELEZNETE NA POVODŇOVÉM PORTÁLU (__).