Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Dobové mapy zvou na výlet do minulosti

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 12. 06. 2019 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Na toulky prstem po mapě se lze vydat díky nové výstavě s názvem Výlety do historie, kterou připravilo Jablonecké kulturní
a informační centrum v Domě národopisců Scheybalových. Své poklady v podobě historických map a grafik zaměřených na příhraniční region Krkonoš a Jizerských hor zde představí sběratel Petr Bergmann.

Vystaveny budou reprodukce, a především originály jedněch z nejstarších vyobrazení regionu, jak je viděli první dobrodruzi, umělci
i kartografové. Návštěvník se tak může toulat časem zpátky. „Pro milovníka divoké přírody a hor je pohled na panenské Krkonoše, jak je zachytili a zobrazili umělci baroka, romantismu a klasicismu o to silnějším zážitkem, že místa dobře i méně známá objevuje v jejich zapomenuté, mnohdy nenávratně ztracené podobě,“ upozornil majitel sbírky Petr Bergmann.

Význam přirozené hranice mezi českým a slezským územím, tvořené hřebeny Krkonoš, zajistil tomuto pohoří místo prakticky na všech mapách. Najdeme je vyznačené již na Klaudyánově mapě Čech, první známé tištěné mapě středoevropského původu, zhotovené v dřevořezu A. Kaschauerem a vydané mladoboleslavským lékařem a nakladatelem Matyášem Klaudyánem v roce 1518. Dochovala se zřejmě jen v jednom exempláři, stala se však podkladem pro mnohá další mapová díla.

Tím prvním je mapa Čech německého kartografa Sebastiana Münstera vydaná v roce 1541 – na výstavě se objeví její verze asi z roku 1570. Krkonoše jsou zde uvedeny jako Kerkenosz a její ztvárnění je oproti dnešní představě mapy velmi poetické, což platí i o jejím názvu: České království horstvy a lesy obkrouženo a obklopeno.

Výstava představí mapy rozdílné svým zaměřením od vojenských map, poštovních či železničních přes vojenské mapy až po ty ryze turistické. Jedním z nejstarších exponátů bude mapa České království přibližně z roku 1645 (Joan Blaeu), na které zaujmou vyobrazené mytické bytosti kolem pramene Labe. Draci a jiné příšery zřejmě symbolizují pohanské rituály, které se na prameni Labe prováděly ještě v první polovině 18. století.

Novodobější historii budou reprezentovat vojenské mapy z let 30. i 40, zajímavostí jistě bude Poštovní mapa Českého království
z roku 1918. Sbírka Petra Bergmanna je unikátní především svou uceleností, obsahuje nejen různé druhy map, ale i další obrazový materiál jako historické rytiny, litografické pohlednice nebo korespondenční lístky s tzv. přítisky, které si nechávaly vyrábět jednotlivé boudy pro své návštěvníky. Petr Bergmann ji buduje již téměř deset let.

Výstava je v Domě Scheybalových v Kostelní ulici otevřená od 18. června (vernisáž v 17 h) až do 28. září, od úterý do pátku 10–12
a 13–17 hodin, v sobotu 10–13 hodin. Vstup zdarma.

TZ: Jablonecké kulturní a informační centrum

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky