11. 06. 2008
[id:6555|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

„Fandil jsem Martinu Koukalovi.“

Již 8. ročník Jizerské padesátky na kolech odstartoval v sobotu 7. června u vodárny v Bedřichově hejtman Libereckého kraje Petr Skokan.

„Několikrát jsem se zúčastnil zimní Jizerské padesátky, a tak jsem se chtěl seznámit i s mladší variantou tohoto závodu - jízdy na horských kolech. Potěšilo mě, kolik známých tváří jsem tu potkal,“ uvedl hejtman, který držel pěsti  českému reprezentantu v běhu na lyžích Martinu Koukalovi.

„Liberecký kraj si cení takových významných mezinárodních sportovních podniků, jako je Jizerská padesátka. Je to jakési krajské rodinné stříbro,“ dodal s úsměvem s tím, že na závod kraj věnoval 20 tisíc korun a dalších 200 tisíc korun již letos putovalo na výstavbu, rozšiřování  a údržbu Jizerské magistrály.

Cyklistická část závodu pak v součtu výsledků s tou zimní na další rok určila Krále a Královnu Jizerských hor. Oba tituly získali právě ti, kteří v lednové lyžařské části byli nejlepšími českými závodníky a skvěle si vedli v sobotní cyklistické části. Mezi muži se králem stal patnáctý na běžkách Viktor Novotný z Jeseníku, který na kole obsadil pěkné páté místo.

V ženách byla situace napínavější, když o prvenství soutěžily ženy, které na tradiční lyžařské padesátce skončily hned za sebou na čtvrté a páté pozici , bbývalá reprezentantka ČR Zuzana Kocumová z Liberce  a jablonecká Jana Jetmarová z Fischer ski teamu. Na šedesátikilometrové trati byla lepší Kocumová, když porazila svou soupeřku téměř o pět minut.

Samotný hlavní závod na šedesát kilometrů měl v kategorii mužů hlavního favorita v Jaroslavu Kulhavém, který se již kvalifikoval do závodu na olympijské hry v čínském Pekingu. V čelné skupině byli cyklisté Zárybnický a Kopka, triatlonista Chroustovský a lyžaři Novotný a Koukal. V závěru měl nejvíce sil a obhájil loňské druhé místo jablonecký Štěpán Chroustovský, exvicemistr světa v duatlonu .

Na třetí místo dosprintoval Zárybnický, který porazil těsně exmistra světa v běhu na lyžích Koukala. Páté místo pak stačilo Novotnému k titulu Krále Jizerských hor. Zkušený liberecký Kopka v závěru mladším závodníkům nestačil a v poklidu si přijel pro šesté místo.

Součástí závodů horských kol byl i závod na kratší pětadvacetikilometrovou trať, kterého se z celkového počtu startujících sedmi set jedenácti zúčastnilo pětašedesát, a to vesměs mladších závodníků nebo žen.

Tuto trať absolvovali i čtyři nevidomí cyklisté na tandemových kolech a jeden dokonce se svým vodičem absolvoval šedesátikilometrovou trať. V této kategorii vyhráli Burkoň a Švihová.

Výsledky 60 kilometrů:

Muži: 1. Kulhavý (Sram Žitný) 1:59:10,7, 2. Chroustovský (Bižuterie Jablonec) – 2:57,3 min., 3. Zárybnický (Kooperativa Liberec) – 3:06,8, 4. Koukal (Dukla Liberec) – 3:11,2, 5. Novotný (Jeseník) – 3:31,7, 6. Kopka (Bike Liberec) – 3:57,3. Ženy: 1. Kocumová (Liberec) 2:30:26,5, 2. Jetmarová (Fischer ski team) – 4:52,3, 3. Vávrová (Kooperativa Liberec) – 6:09,5, 4. Jindrová (Kooperativa Liberec) – 9:35,8, 5. Kubíková (Jablonec) – 15:16,0.

Výsledky 25 kilometrů:

Muži: 1. Burkoň (Kerda Liberec) 54:51,6, 2. Procházka (Újezd) 59:32,2, 3. Jarec (Praha) 1:01:50,7…. 10. nevidomý Ivo Budil s vodičem Millerem (TJ Zora) – 15:15,1 Ženy: 1. Švihová 1:11:46,8, 2. Dědková 1:13:26,9, 3. Buřitová 1:16:51,8.. (S využitím Deník)