Hejtman předal „Záslužné medaile I. a II. stupně“ pracovníkům IZS

Šírová Květa

• 26. 10. 2011 14:18

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler předal dnes v prostorách Severočeského muzea v Liberci „Záslužné medaile I. a II. stupně“ pracovníkům Integrovaného záchranného systému.

„Záslužné medaile I. a II. stupně jsou udělovány za záchranu lidského života nebo za přispění k záchraně lidského života či za dlouhodobou příkladnou práci pro Integrovaný záchranný systém. Dnes si u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu odneslo záslužné medaile celkem pět příslušníků IZS,“  vysvětlil hejtman.

Hejtman předal dvě Záslužné medaile prvního stupně a tři záslužné medaile druhého stupně v rámci společenské akce, kterou pořádalo vedení krajské policie u příležitosti „Dne vzniku samostatného československého státu. Velitek Krajského ředitelství Milan Franko zde předal vybraným policistům a občanským zaměstnancům plakety k 20. výročí vzniku Policie ČR, medaile krajského ředitele, medaile policejního prezidenta „Za statečnost“, „Za zásluhy“ a za velmi dobré dosahování pracovních výsledků.

Ocenění a jejich zásluhy:

Záslužná medaile I. stupně:

MUDr. Jan LEJSEK

udělená za záchranu lidských životů

Zdůvodnění:

Zásah v podmínkách ohrožujících vlastní život – záchrana dvou osob při výbuchu a následném požáru v areálu bývalého skladu PHM v České Lípě. Jako vedoucí lékař zásahu prováděl prvotní ošetření zraněných v místě, kde hrozil další výbuch druhého zásobníku. Tímto rozhodnutím výrazně zlepšil prognózu u obou dvou kriticky ohrožených pacientů (oba žijí).

nprap. Richard KRAUS DiS.

udělená za záchranu lidského života

Zdůvodnění:

Dne 20. července 2011 chtěl v obci Dalešice na Jablonecku spáchat sebevraždu ve vozidle 37letý muž. O jeho úmyslu informovala policisty bývalá družka. Nprap. Krausovi se podařilo díky velmi dobré místní znalosti odstavené vozidlo vypátrat. Od výfuku do interiéru vozu byla svedena hadice, vůz byl nastartován. Policista v této napjaté situaci navázal neprodleně s mužem kontakt a po více jak hodinovém vyjednávání a udržení jeho pozornosti se mu podařilo jeho úmysl rozmluvit. Následně muže vytáhl z vozidla, poskytl mu na místě první předlékařskou pomoc a zajistil následnou profesionální zdravotnickou péči.

Záslužná medaile II. stupně

Martin BENEŠ

udělená za dlouhodobou příkladnou práci a propagaci složek IZS Libereckého kraje

Zdůvodnění:
Příkladným plněním pracovních povinností, dlouhodobou činností a účinnou spoluprácí se výrazně zasloužil o rozvoj spolupráce v rámci integrovaného záchranného systému Libereckého Kraje.

Dále se úspěšnou reprezentací ZZS LK na mezinárodním cvičení EMERCOM IEC v Rusku významně zasloužil o propagaci složek Integrovaného záchranného systému Libereckého Kraje.

prap. Bc. Jan BULÍŘ

udělená za vzorný výkon služby a přispění k záchraně lidského života

Zdůvodnění:

Dne 2. ledna 2011, v rámci běžného výkonu hlídkové služby, nalezl policista na polní cestě v obci Žďárek odstavené vozidlo, u kterého bylo patrné napojení hadice výfukového potrubí a svedení do vnitřního prostoru vozidla. Vůz nebyl nastartován a uvnitř se nacházela osoba, která měla v úmyslu spáchat sebevraždu. Policista neváhal, ověřil situaci a okamžitě kontaktoval zdravotnickou záchrannou službu. Svou důslednou kontrolní činností v rámci služby včas zabránil muži k dokonání sebevraždy.

Ing. Jiří KUNST

udělená za celoživotní práci ve prospěch složek IZS včetně dobrovolných hasičů.

Zdůvodnění:

Plk. Ing. Jiří Kunst je bývalým ředitelem územního odboru Česká Lípa Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

Po dobu jeho působení se mu podařilo nastavit efektivní systém spolupráce mezi složkami Integrovaného záchranného systému na území okresu Česká Lípa. Podílel se také na legislativním procesu při vzniku zákona o IZS a souvisejících předpisů.

Záslužnou medaili IZS Libereckého kraje uděluji za jeho celoživotní práci ve prospěch ochrany zdraví a životů občanů a ve zvyšování odborné úrovně složek IZS, profesionálních i dobrovolných hasičů.