Hejtmani jednali v Třeboni o stabilním financování dopravní obslužnosti, zdravotnictví a sociálních služeb a o čerpání dotací z EU

• 26. 09. 2011 09:48

Rada Asociace krajů ČR na svém jednání v Třeboni prodiskutovala otázku dopravy, financování sociálních služeb, financování zdravotnictví a čerpání evropských financí po skončení současného rozpočtového období v roce 2013. Setkání se zúčastnil rovněž hejtman LK a místopředseda Rady AKČR Stanislav Eichler.

„Hejtmani přijali stanovisko, ve kterém Rada Asociace krajů ČR trvá na dodržení Memoranda o zajištění stabilního financování dopravní obslužnosti veřejnou regionální železniční osobní dopravou, podepsaného kraji a vládou ČR pod vedením premiéra Jana Fischera,“ řekl náměstek hejtmana kraje Vysočina a člen dopravní komise AKČR Libor Joukl, podle kterého přijaté stanovisko deklaruje jednotnost dalšího společného postupu při realizaci této dohody.

„Kraje budou trvat na stoprocentním dodržení Memoranda a požadavků, které klade na stát,“ zdůraznil liberecký hejtman..

Hejtmani řešili také nedostatečné financování sociálních služeb ze strany státu. Pro rok 2012 budou požadovat na zajištění sociálních služeb minimálně 8,5 miliardy korun.

„Při neposkytnutí této požadované minimální částky by byl ohrožen systém fungování sociálních služeb,“ uvedl 1. místopředseda Rady AKČR a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

V případě, že stát neposkytne krajům dostatek financí na zajištění sociálních služeb, odmítnou kraje vzít na sebe zodpovědnost za přerozdělení peněz poskytovatelům sociálních služeb a nechají zodpovědnost přerozdělování nedostatečných zdrojů na Ministerstvu práce a sociálních věcí.

Podle reprezentantů krajů není možné, aby i nadále rostlo zatížení krajů zajišťováním zdravotnické záchranné služby.

“Jihočeský kraj za poslední čtyři roky navýšil příspěvek na fungování ZZS JČK o 150 milionů korun,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola s tím, že rostou běžné výdaje na provoz ZZS, platy lékařů, ceny pohonných hmot.

„Za deset let nebyla navýšena hodnota bodu za činnost ZZS. Není možné, aby se o tak závažné věci nevedla debata na úrovni ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven,“ dodal Zimola. Zákon o záchranných službách by měl zohlednit prioritu státu podílet se na financování nejméně ze dvou třetin.

„Zabývali jsme se také otázkou čerpání evropských financí po skončení současného rozpočtového období v roce 2013. Shodli jsme se, že i po roce 2013 by měl být zachován systém zdůrazňující regionální potřeby,“ řekl Stanislav Eichler.

.Podle něj současné Regionální operační programy jsou nejrychleji čerpanými evropskými prostředky.