Jubilejní Mezinárodní sklářské sympozium začíná v Novém Boru již ve čtvrtek

• 15. 06. 2009 00:00

[id:8278|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

V Novém Boru se pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovky Miloslava Vlčka a hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera koná ve dnech 18.-21.června jubilejní desáté setkání sklářů z celého světa nazvané „IGS 2009 – International Glass Sympozium“. Jeho tradici založila v roce 1982 společnost Crystalex, která tehdy poprvé pozvala do svých sklářských provozů výtvarníky a designery z celého světa, aby za asistence zdejších sklářů zrealizovali své myšlenky a návrhy. V tříletých intervalech se v průběhu téměř třiceti let vystřídalo na novoborských sympoziích již více než  pět set umělců.

Letošní konkurz Crystalexu a.s.Nový Bor hrozil tím, že jubilejní IGS se neuskuteční. Iniciativy se však chopilo přímo město Nový Bor, které za spolupráce s firmami Ajeto Lindava, Egermann Nový Bor, SKLÁRNA SLAVIA Nový Bor, TGK Skalice u Č.Lípy, VOŠ sklářská a SOŠ Nový Bor vytvořily zázemí pro desáté setkání.

Vedle zahraničních účastníků se představí především skláři a výtvarníci s novoborskýcm prostředím. Práci všech bude moci veřejnost sledovat při Dnech otevřených dveří v sobotu 20.června.

Vyvrcholením IGS 2009 bude v neděli 21.června vernisáž výstavy děl, která vzniknou v dílnách partnerů. Návštěvníci se až do 30.srpna budou moci seznámit s pracemi světoznámých tvůrců a skutečných klasiků moderní sklářské tvorby. Výstava bude instalována v Galerii Ajeto v Novém Boru.

Pořadatelé jubilejního X.IGS 2009 chtějí zároveň svět ubezpečit, že české sklo v Novém Boru a okolí má stále mimořádný potenciál světového významu.

Seznam účastníků IGS:

Jan Frydrych, Stanislava Grebeníčková,Milan Handl, Tomáš Hlavnička, Klára Hořáčková, Patrik Illo, Martin Janecký, Vladimír Kopecký,Karolína Kopřivová, Pavel Kopřiva, Jiří Šuhájek, Václav Machač, Dagmar Pánková, René Roubíček, Ivo Rosypal, Pavel Satrapa, Jitka Skuhravá, Leoš Smejkal, Radek Stehlík, Bořek Šípek, Eva  Švestková,  Dana Rothová, David Vávra, Martin Velíšek, Werner Pavel (všichni ČR),  Behrens Michael (SRN), Bosket Lene (Dánsko),Heesen Bernard (Holandsko), Guan Donghai (Čína), Kriukas Remigijus (Litva), Mongrain James (USA), Popescu  Viora Dinu (Rumunsko), Sakalowski Loui (Izrael), Starn Rob (USA),  Van Benthem Hans (Holandsko), Jan Zoritschak (Francie).

Kurátor výstavy: Jaroslav Polanecký. předseda organizačního týmu: Jindřich Mareš – starosta Nového Boru.

Připomínáme, že tisková konference je na Městském úřadu v Novém Boru v zasedacím místnosti ve 3.patře v pátek 19.června 2009 v 10 hodin.