Liberecký kraj po dvou letech opět odmění nejlepšího obecního a městského kronikáře

10. 03. 2015

Liberecký kraj vyhlašuje ve spolupráci s Ještědskou pobočkou České archívní společnosti a Severočeským muzeem v Liberci soutěže o nejlepší kroniku Libereckého kraje.

Cílem je podpořit a ocenit práci městských a obecních kronikářů.

„Psát paměti je pro uchování pravdivého obrazu současné doby důležité pro budoucí generace,“ zdůraznila statutární náměstkyně hejtmana LK Hana Maierová.

Soutěž je podle ní vyhlašována jednou za dva roky a mohou se jí zúčastnit všechna města a obce Libereckého kraje ve dvou kategoriích (do/nad 2000 obyvatel). Zápisy v kronikách budou hodnoceny za období dvou let (2012 -2013) odbornou komisí složenou ze zástupců archivů a nesoutěžících kronikářů podle kritérií, které stanovili vyhlašovatelé soutěže.

Slavnostní vyhodnocení se uskuteční v rámci Dnů evropského dědictví dne 11. září 2015 v prostorách Severočeského muzea v Liberci. Tři nejúspěšnější kronikáři z každé kategorie dostanou od Libereckého kraje finanční odměnu.

Vyplněná přihláška v písemné podobě musí být doručena do 31. května  na adresu sídla Ještědské pobočky České archívní společnosti v Liberci; Státní okresní archiv Liberec, Vilová 339/24, 460 10 Liberec 10.

„Informace o soutěži a podmínkách samozřejmě pošleme všem obecním a městským úřadům,“ připomněla náměstkyně hejtmana.

Bližší informace poskytne: Miloslava Hamplová, odborný pracovník odd. kultury KÚLK

miloslava.hamplova@kraj-lbc.cz tel.: 485226591

Nejlepší kroniku v kraji měly ve Smržovce a v Dubé

Nejlépe zpracovanou kroniku obce v roce 2013 měly  ve Smržovce a v Dubé. Rozhodla o tom odborná porota, která posuzovala celkem 19 kronik obcí.

Výsledky soutěže a jména oceněných kronikářů dle vyhlášených kategorií:

Obce s počtem obyvatel nad 2000

1. místo: Smržovka, okres Jablonec nad Nisou, kronikář: Miroslava Ledecká
  2. místo: Turnov, okres Semily, kronikář: Jana Zajícová

3.místo: Jilemnice, okres Semily, kronikář: Jaroslava Kunátová

Obce s počtem obyvatel do 2000:

1.místo: Dubá, okres Česká Lípa, kronikář: Mgr. Kamil Matějovič

1. místo: Loučky, okres Semily, kronikář: Jitka Petrušková