Muzejní poklady v novém lesku. Kraj zaplatí obnovu sbírkových předmětů

21. 04. 2021

Zapojení do projektu „Záchrana pokladů z depozitářů Severočeského muzea v Liberci“ schválili členové rady již v lednu letošního roku. Jeho cílem je restaurovat sbírkové předměty, umístit je do moderních depozitářů, pořídit vybavení konzervátorských dílen a digitálního pracoviště. Celkové výdaje projektu jsou 47.070.862 korun. Liberecký kraj se podílí deseti procenty, tj. 4.707.086,20 korun. Zbytek financí obdrží kraj z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) určeného pro muzea a jejich zřizovatele.

„Severočeské muzeum má sbírky nevyčíslitelné hodnoty, čítajících statisíce sbírkových předmětů. Restaurování je velmi nákladné a často se dají restaurátoři, zabývající se v České republice restaurováním konkrétních předmětů, spočítat na prstech jedné ruky. Tento projekt nám pomůže zachránit další část sbírkového fondu tak, aby je měly možnost vidět i další generace. Důležitou částí projektu je pak zabezpečení sbírek v depozitářích a nákup speciálního vybavení a techniky pro konzervátorské dílny a digitální pracoviště,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovní ruch.

Projekt je zaměřený na restaurování předmětů z celkem 21 podsbírek. „Na obnovu čeká nábytek, umělecké hodiny, pět set kusů vybraných grafických listů, dvě tapiserie, několik plastik, třicet devět kusů dlaždic, devatenáct kusů kachlí a jedna kachlová kamna,“ řekla Vinklátová.

Kromě restaurátorských prací je záměrem projektu pořídit také moderní technické vybavení, které významně pomůže v práci muzejním odborníkům. Je to například ruční rentgenový analyzátor s příslušenstvím pro přesnou analýzu chemického složení materiálů, fotografická technika nebo 3D laserový scanner.

Financování je podpořeno Ministerstvem pro místní rozvoj České republiky. „Celkové výdaje tohoto projektu jsou 47.070.862 korun. Jedná se o způsobilé výdaje. Výše dotace z IROP je maximálně 42.363.775,80 korun, podíl Libereckého kraje činí 10 %, tedy 4.707.086,20 korun,“ doplnil z pohledu dotací Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Mgr. Filip Trdla
tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu
filip.trdla@kraj-lbc.cz