Náměstek hejtmana Vít Příkaský slavnostně otevře nově upravenou naučnou stezku z Frýdštejna na Pantheon

22. 06. 2011

Lesy České republiky, s.p., Krajské ředitelství Liberec a Lesní správa Ještěd a Správa chráněné krajinné oblasti Český ráj pořádají 23. června od 10 hodin slavnostní otevření upravené turistické stezky Zlatá stezka Českého ráje Pantheon – Frýdštejn.

Slavnostního přestřižení pásky v obci Malá Skála se zúčastní náměstek hejtmana LK Vít Příkaský.

Program:

·        10.00 hod. – zahájení, slavnostní otevírání

·        10.30 hod. - společná prohlídka upraveného úseku stezky

za doprovodu jejích tvůrců s poutavým výkladem (cca 1,4 km).

·        12:30 hod. - ukončení na konci trasy pod Frýdštejnem

Projekt Zlatá stezka Českého ráje Pantheon – Frýdštejn upravuje úsek turistické trasy o délce 1,404 km. Jedná se o část trasy turistické stezky Českého ráje, která v délce cca 99 km prochází od Mnichova Hradiště do Jičína.

Lesy ČR, s.p. podaly žádost o dotaci na tento projekt z Programu rozvoje venkova ČR 2007-2013

Opatření II .2.4. Podpora lesního potenciálu a podpora celospolečenských funkcí lesa, Podopatření II.2.4.2 Neproduktivní investice v lesích.

Jedná se o podporu činností vedoucích usměrňování návštěvnosti lesa a bezpečnosti jeho návštěvníků, se záměrem zvyšování společenské hodnoty lesů. Projekt je v souladu s výše uvedenou věcnou náplni tohoto podopatření a splňuje i další podmínky pro poskytnutí dotace.

Celkové výdaje na projekt:      2 086 tis. Kč

Přislíbená dotace z PRV:          1  346 tis.Kč

Investice Lesy ČR, s.p. :              740 tis. Kč

Projektem zpracovaný úsek se v celém rozsahu nachází ve 2. a 3. zóně CHKO Český ráj a obec Malá Skála se v členění zón turistického ruchu nachází v I., jádrové zóně, v turistickém regionu Český ráj. Začátek upravované trasy se nachází na západním okraji zástavby obce Malá Skála.

Historie:

Zlatá stezka spojuje již mnoho desetiletí nejkrásnější a nejvýznamnější místa Českého ráje. Prochází v celkové délce 99 km od Mnichova Hradiště do Jičína. Prvopočátky vzniku spadají do 2.poloviny 19. století, kdy díky založení Klubu českých turistů (KČT) se Český ráj stal místem , kde se začalo budovat značení pro turisty, vyhlídky a odpočinkové objekty. Termín Zlatá stezka včetně popisu jejích dílčích menších úseků se poprvé objevil v publikaci KČT v roce 1937.

V turistických mapách je celá trasa značena červeně. Stezku lemují středověké hrady Valečov, Kost, Trosky, Hrubá Skála, Vadštejn, Frýdštejn, Vranov – Pantheon. Z nichž dva poslední se nacházejí v blízkosti upravovaného úseku trasy.

Oblast Maloskalska, kde se turistická stezka nachází, je romantickou oblastí Českého ráje. Dominantou této oblasti je Vranovský hřeben, po kterém prochází upravovaný úsek turistické stezky. Přírodní krásu této oblasti obohacují středověké hrady Frýdštejn a Vranov – Pantheon.

Na počátku 19.století koupil Maloskalské panství František Zachariáš Römisch, který dal upravit přístup k hradu Vranov a vysoko nad Jizerou vybudoval vyhlídku. V prostorách hradu a jeho blízkém okolí nechal Römisch umístit množství náhrobků, pomníků, kamenných uren, nápisů a letopočtů, které připomínají bájné a historické osobnosti a události. Tyto objekty netradičně doplňují ojedinělý ráz krajiny.

Současný stav:

V současné době je červeně značená turistická trasa mezi obcemi Malá Skála a Frýdštejn cílem velkého počtu turistů. Výletní chodník postavený Zachariášem Römischem jevil známky výrazného opotřebení, v některých místech neukáznění turisté vyšlapávali další stezky mimo hlavní trasu.

Dřevěné i kamenné stupně byly na mnoha místech poškozené. Na exponovaných místech stezky je rozvinutá eroze. Předmětem projektu je rekonstrukce tohoto úseku turistické stezky.