Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Národní přírodní památka Swamp je domovem pro řasy, motáky i ledňáčky

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 04. 09. 2020 17:04
  • Kultura
  • Sociální

Sdílet článek

 

Bažina nebo močál. Takový je v angličtině význam slova swamp. Stejně tak se jmenuje národní přírodní památka vyhlášená roku 1972 v Doksech. Je jí unikátní rašeliniště s četnými tůňkami, které vzniklo na písčitých náplavách v zátoce na jihovýchodním břehu Máchova jezera poté, co se při jeho založení zvedla hladina podzemní vody.

Vyskytuje se tu řada různých druhů řas a vzácných severských druhů brouků. Zajímavé je také společenstvo ptáků zastoupené bukačem velkým, motákem pochopem či ledňáčkem říčním. Výjimečnost této oblasti potvrdily průzkumy v posledních letech: vyskytuje se zde více než 170 druhů řas a popsány byly desítky nových druhů.

„Máchovo jezero není jen místem na koupání a vodní sporty. Jeho okolí je zajímavé i pro milovníky a znalce přírody. Výlet na tato místa pak doporučuji zakončit v nově opraveném zámku v Doksech,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V roce 2010 byla kolem Máchova jezera vybudována naučná stezka Swamp, která seznamuje s chráněnými a kriticky ohroženými živočichy, rostlinami a rybníkářstvím Máchova jezera. Čítá šest naučných panelů s tématikou ochrany životního prostředí. Celková délka trasy z Doks přes Břehyni zpět do Doks činí 15 kilometrů a je vhodná pro pěší turisty.

Naučná stezka není v terénu označena, vede však po značených turistických cestách; převážně po žluté. Mapka s popisem trasy a dalšími informacemi o naučné stezce je k mání v informačním centru v Doksech.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky