Návštěva kanadského velvyslance

04. 10. 2007
[id:5674|autor:Mgr. Markgrafová Eva|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

Na pozvání hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana zavítal na oficiální návštěvu Libereckého kraje velvyslanec Kanady J.E. Michael A. CALCOTT. Návštěvu zahájil ve středu 3. října v České Lípě, kde si v doprovodu hejtmana Petra Skokana a starostky České Lípy Hany Moudré a místostarosty Jana Stejskala prohlédl areál firmy Bombardier Transportation Czech republic a.s. a seznámil se s  výrobním programem, který je zaměřen na produkci svařovaných dílů pro kolejová vozidla pro osobní přepravu.  Z České Lípy pak velvyslanec spolu s hejtmanem odcestovali do Liberce, kde kromě magistrátu statutárního města Liberec navštívil také Ještěd a libereckou technickou universitu.  Panu velvyslanci jsem nejprve v krátkosti představil Liberecký kraj. Na tuto prezentaci pak navázal primátor Jiří Kittner, který ho seznámil s historií i současností města Liberec. Pan velvyslanec se živě zajímal například o správu a údržbu komunikací i o způsob financování správy kraje. Asi největší pozornost však vzbudily praktické dopady liberecké technické university a firmy Elmarco v oblasti výzkumu, vývoje a výroby nanotextilií,“ podotýká hejtman Petr Skokan.

Další diskutovanou oblastí  bylo udělování víz a pracovních povolení uchazečům o práci v Kanadě v návaznosti na projekt náboru pracovních sil na ropné plošiny v kanadské Albertě, který v České republice s podporou Libereckého kraje organizuje společnost Caslawia. „Celý administrativní proces jde velice pomalu, a proto jsem pana velvyslance požádal, zda by nebylo možné ze strany velvyslanectví, proces, na který si uchazeči stěžují, nějak urychlit.“  Jak velvyslanec uvedl, o případných potížích neměl dosud žádné informace. Na základě konkrétních stížností však přislíbil pomoc. Hejtmana zároveň informoval  o novém studentském programu Kanady, který je  určený pro mladé cizince do 35 let. „V rámci tohoto programu mohou mladí lidé po určitý čas v Kanadě pracovat a zároveň studovat či cestovat.  Příští měsíc přiletí do ČR na pozvání pana velvyslance Michaela A. Calcotta také pracovní skupina, která se bude zabývat možností  rušení turistických víz. Co se týče celkového bezvízového styku pro občany ČR, tedy zrušení i pracovních víz, kanadský velvyslanec připustil, že se jedná o proces dlouhodobější.“

.

Mgr. Markgrafová Eva