Návštěva náměstka hejtmana v Podještědí

[21013|2b405d17d4a87c627588320c61a662aa|5|public/vnejsi_vztahy/img_3338_d081e30458.jpg]

19. 09. 2007
[id:5623|autor:Mgr. Markgrafová Eva|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

„Chtěl bych se sem ještě vrátit a o venkově jednat na dalších místech …" To byla slova, se kterými se koncem měsíce srpna, po návštěvě obcí Hlavice, Všelibice a Bílá, loučil Radim Zika, náměstek hejtmana Libereckého kraje. Tehdy se seznámil s rozvojovými plány, úspěchy i problémy, které řeší zdejší starostové a podnikatelé.  „Program mé druhé cesty, která se uskutečnila v pondělí 17. září, byl opět velice pestrý. Práce starostů na venkově si nesmírně vážím, jsou v první linii a musí řešit s omezenými prostředky opravy i výstavbu komunikací, vodovodů, kanalizací, veřejného osvětlení, údržbu zeleně, docházku dětí školy, ale i věci, které lze z jejich pravomocemi těžko ovlivnit,“ konstatoval náměstek Zika. Prvním zastavením byla obec Proseč pod Ještědem, kde starostka Jana Švehlová představila úspěšně realizované akce -  opravenou kapličku a požární nádrž. Obě získaly podporu z Programu obnovy venkova. Starostka také připomněla úspěšný projekt LEADER ČR, v rámci kterého se obci podařilo získat mechanizaci pro údržbu krajiny za téměř 2 mil. korun, bez které by si dnes již údržbu v obci nedovedli představit. Řeč byla také o bývalém výrobním areálu, kde soukromý investor připravuje větší investici. Samozřejmě v diskuzi nezůstaly stranou ani komunikace a jejich neutěšený stav. Starostka jako předsedkyně Sdružení obcí Podještědí informovala náměstka o připravovaném projektu na opravu místních komunikací. Druhou zastávkou byla obec Světlá pod Ještědem. Na obecním úřadě místní starosta Ing. Tomáš Sluka a starosta z Janova Dolu Jiří Kořínek nejdříve náměstkovi hejtmana obě obce představili. Starosta Sluka zmínil obecní investice do vodovodu a do místních komunikací, stejně jako připravovanou rekonstrukci budovy prvního stupně základní školy. Po prohlídce obce se vše točilo kolem vody. Kanalizace zde není a s ohledem na kvalitu života na venkově a životní prostředí je potřeba to změnit. Oba starostové mají zájem situaci odkanalizování řešit v souladu s platným zákonem, obecními rozvojovými plány a současně i efektivně vynaložit veřejné prostředky. Na to ale nejsou v rozpočtech obcí dostatečné finanční prostředky. Zpracované studie hovoří až o desítkách milionů korun. Starostové chtějí v prvé řadě požádat kraj o finanční pomoc na zpracování projektové dokumentace. I projekt na kanalizaci představuje finanční náklad bezmála jednoho milionu korun.  Na to reagoval Radim Zika poznámkou, že to je téma, které se týká řady malých obcí a zasloužilo by si systémové řešení z úrovně kraje. Třetí zastávkou byla obec Křižany, která patří k těm obcím, kde si umí poradit a získat podporu na své projekty, ať už obecní či podnikatelské. Jen z LEADER ČR zde získali podporu na celkem čtyři projekty, z toho tři podnikatelské ve výši více než dva miliony korun. Starosta Václav Honsejk se zmínil rozvojovém projektu, který má navázat na projekt zpracování dřeva z LEADERu a o zamýšlené rekonstrukci kulturního domu naproti  obecnímu úřadu. Odpoledne náměstek zavítal nejdříve do Osečné. Starosta Jiří Hauzer jej informoval o úspěšně realizovaných v oblasti rekonstrukcí rybníků, opravy radnice, kostela a místních turistických stezek. V připravovaných projektech se starosta zmínil o přípravě projektu hippostezek, o příhraniční spolupráci se Saským sdružením Žitavské Hory a dalších připravovaných projektech. Město připravuje projekt na odkanalizování a bude žádat o podporu na zpracování dokumentace a následně i na realizaci. Projekt má návaznost na řešení kanalizace v Janově Dole a Světlé pod Ještědem. Při prohlídce městem starosta Hauzer představil záměr Sdružení obcí Podralsko na řešení cyklostezek s environmentálním  zaměřením. Poslední zastavení bylo ve městě Český Dub. Starosta Jiří Miler představil záměr revitalizace středu města. „Nedořešený a nedostavěný objekt kulturního domu nás trápí, máme velkou snahu s tímto problémem pohnout dopředu. Připravili jsme nové a také trochu jinak koncipované architektonické studie řešení na daném místě. Chceme o tom jednat s občany, znát jejich názor a následně hledat zdroje na dostavbu“ dodává starosta Českého Dubu. Na závěr proběhlo společné setkáni se starosty i podnikateli, které Radim Zika v Podještědí navštívil. Tématem diskuse byly možnosti financování projektů a projektových záměrů. „Informace o úspěšně realizovaných projektech, o efektivně vynaložených financích, které kraj na obnovu venkova poskytl, přinášejí radost nejen vám, ale jistě i všem ostatním, kteří se na realizaci podíleli. Leckdy jsou to zdánlivé maličkosti, které se povedou, ale pro život na venkově jsou nesmírně důležité a lidi si jich dokáží vážit. Děkuji za podněty k tomu, co by se dalo v naší pomoci z úrovně kraje pro obnovu venkova zlepšit.  Společně musíme vyvíjet tlak na ministerstvo zemědělství, aby Program rozvoje venkova otevřelo a umožnilo tak čerpat prostředky Evropské unie a realizovat připravované rozvojové projekty,“ dodal na závěr.

Mgr. Markgrafová Eva
eva.markgrafova@kraj-lbc.cz