Nová kniha Železný Brod a jeho historická zákoutí je nejen pro rodáky

• 24. 07. 2014 14:17

Každý člověk má své rodné místo, ale ne už každý se na něj dokáže opravdu dobře dívat. Lidé v dnešním tempu často zapomínají na krásy svých rodných měst a obcí a často hodnotí jen to, co je ošklivé, co je špatně. Naštěstí každé město a každá obec má své rodáky, kteří dokáží vnímat krásy místních památek i jejich detaily, rodáky, kteří pro své město přímo dýchají. A právě takovou osobou pro Železný Brod je paní ing. Alena Kortanová.

Její kniha „Železný Brod a jeho historická zákoutí“ spatřila světlo světa koncem června.  Jde o knihu převážně fotografickou, s informacemi a zajímavostmi z historie našeho města a jejími osobními vzpomínkami na daná místa. Kniha je v prodeji přímo u paní Kortanové za 299 Kč i s jejím podpisem, dále v Turistickém informačním centru Železný Brod a v Knihkupectví Svárovský Železný Brod za jejich ceny. André Jakubička, starosta města dodává: „Taková kniha tady dlouho chyběla. Naposledy byla vydána kniha o našem městě v r. 2001. Vůbec mě nepřekvapilo, že je o knihu takový zájem. Když jsem knihou listoval, upřímně jsem paní Kortanové gratuloval, že svůj nápad, své přání dokázala přeměnit v realitu.“

A zde přinášíme krátký rozhovor s paní Kortanovou:

Kdy, proč a jak kniha vznikala?

„Já ráda a hodně fotografuji, nejen třeba snímky z dovolené, ale i hezké věci ve svém okolí. A protože skoro celý život žiji v Brodě a mám ke svému městu úzký vztah, tak už před lety jsem si fotila brodské roubenky a další zdejší zajímavosti. Když jsem pak těch snímků měla hodně, poprvé mě napadlo vydat  z nich někdy knihu.“

Dalším podnětem bylo to, že jsem se před rokem stala železnobrodskou kronikářkou a v ten okamžik mě začali kontaktovat lidé s různými dotazy na zdejší historii. Ačkoli posláním kronikáře je zapisovat současné dění pro příští generace, samozřejmě i o zdejší historii leccos vím anebo aspoň tuším, v kterých pramenech by se nějaká informace možná mohla dohledat.

Ten zájem o regionální historii mě také motivoval a i sama jsem měla pocit, že na trhu fotografická kniha o Železném Brodě chybí. Takže s cílenou prací na této knize jsem začala asi před dvěma lety.“

Komu je kniha určena?

„Věřím, že kniha potěší nejen rodilé Broďáky, ale třeba i ty, kteří zde studovali a v neposlední řadě je určena i turistům. Těší mě, že první ohlasy jsou kladné a že se i zdejší lidé ptají:  „A kde je tohle vyfocené? To mi vůbec není povědomé…“ A pak se ukáže, že kolem vyfotografovaného detailu denně chodí. Věřím, že má kniha podnítí i místní, aby si krás svého města víc všímali.“

Proč je vydána vlastním nákladem?

„Neměla jsem chuť obcházet případné sponzory a případně knížku kazit nějakými reklamami nebo zásahy zvenčí. Ráda si dělám věci po svém a to i na vlastní riziko. Mám už v tom zkušenost, i moje první kniha Skleněné betlémy byla vydána takto. Věřím, že se mi časem aspoň náklady na knihu vrátí. A kdyby se vrátila jen část, i tak mi to stálo za to, ta kniha je moje srdeční záležitost.“

Autor: Bc. Iva Chaloupková, IKS Železný Brod

Tel. 483 333 948, 722 793 091