Obce kraje se mohou hlásit do soutěže Vesnice roku 2013 do konce dubna

• 13. 03. 2013 14:31

Již 19. ročník soutěže Vesnice roku 2013 v Programu obnovy venkova odstartoval 5. března, obce Libereckého kraje se mohou přihlásit do 30. dubna.

Soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 1995 a od jejího prvního ročníku si klade za cíl povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji svého domova. Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 v Libereckém kraji se stal podkrkonošský Studenec. Hodnotitelská komise ocenila zejména aktivní přístup k mládeži a fungování místních sportovních klubů a oddílů.

„Jde o to, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova, ale také snaha vyzdvihnout aktivity obcí, jejich představitelů a občanů, kteří se snaží nejen zvelebovat svůj domov, ale rozvíjejí i místní tradice a zapojují se do společenského života v obci,“ uvedla Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace Ministerstva pro místní rozvoj.

I v letošním roce budou podle ní všechny obce přihlášené do soutěže hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

1.      Příjem přihlášek do soutěže – přihlášky do soutěže (obce, které mají maximálně 6200 obyvatel) bude možné podávat od 5. března do 30. dubna (30. dubna je poslední den, kdy přihláška může být podána, tzn. musí být na stanoveném místě, neplatí poštovní razítko – je to jen upozornění, už poslední tři roky to takto praktikujeme). Přihláška je k dispozici na www.vesniceroku.cz .  a v příloze této zprávy

ZMĚNA nastává v místě, kam přihlášku podat. Pro letošní rok je to jedno jediné místo, jedna jediná osoba – Miroslava Tichá, tajemnice soutěže,   Ministerstvo pro místní rozvoj, Odbor rozvoje a strategie regionální politiky, Staroměstské náměstí č. 6, 110 15 Praha 1, mobil: +420 731 628 447, tel: +420 234 154 189, fax: +420 234 154 243,

e-mail: Miroslava.Ticha@mmr.cz

2. Informace o avizovaném semináři „Vesnice roku 2013“  - pozvánka, včetně programu je uvedena v příloze. Stejná informace je také zveřejněna na webových stránkách soutěže Vesnice roku:

Více informací o soutěži naleznete na jejím webu www.vesniceroku.cz

O soutěži

- přihlášky mohou podávat obce, které mají maximálně 6200 obyvatel do 30. dubna 2013;
- každou přihlášenou obec od 1. 5. až do 30. 6. 2013 navštíví krajská hodnotitelská komise;
- celostátní hodnocení probíhá
1. – 7. 9. 2013;
- výsledky budou vyhlášeny v polovině září v Luhačovicích.

Jana Jabůrková

ředitelka odboru komunikace