Předsedou Asociace krajů ČR se stal Michal Hašek

• 05. 12. 2008 00:00

[id:7224|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Praha, 4. prosince 2008/ První jednání Rady Asociace krajů ČR v třetím volebním období 2008-2012 se dnes uskutečnilo v Praze. Nově zvolení hejtmani se sešli na ustavujícím zasedání, aby si zvolili vedení Asociace krajů ČR, zřídili své iniciační a poradní orgány a naznačili směr dalšího působení své asociace. Dosud v Radě Asociace krajů ČR zasedali občanští demokraté a jeden lidovecký hejtman, po podzimních krajských volbách se ale její složení radikálně mění. V Asociaci krajů bude nyní působit 13 sociálnědemokratických hejtmanů a pražský primátor Pavel Bém za ODS. Historicky poprvé také v čelech dvou regionů stojí ženy.

„Dnešního jednání se zúčastnilo 13 hejtmanů. Jediným nepřítomným, ale řádné omluveným členem, je primátor hl. města Prahy Pavel Bém,“ komentoval zasedání hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který byl zvolen předsedou Asociace krajů ČR, 1. místopředsedou se stal pardubický hejtman Radko Martínek, dalšími místopředsedy byli zvoleni Martin Tesařík, hejtman Olomouckého kraje, David Rath, hejtman Středočeského kraje, Jiří Běhounek, hejtman Vysočiny a Milada Emmerová, hejtmanka Plzeňského kraje.

Na programu jednání asociace byla také otázka regulačních poplatků ve zdravotnictví. „Všichni jsme deklarovali, že Julínkův systém považujeme za špatný, nemravný, který je třeba v ideální verzi zrušit nebo alespoň omezit. Co se týká naší politiky v krajích, všichni budeme nyní navrhovat krajské rozpočty, v nichž počítáme s nabídkou lidem, že kraje za ně regulační poplatky z veřejných peněz uhradí,“ krátce shrnul Hašek. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas v této souvislosti zmínil zákonodárnou iniciativu svého kraje, kterou by se měly poplatky ve zdravotnictví zrušit plošně.

Předmětem společného jednání byl i postup Ministerstva zdravotnictví v otázce nově stanovené sítě traumacenter. Rada AKČR odmítla postup ministerstva před a při vydávání svého věstníku, kdy ministerstvo kraje nekontaktovalo ani se s nimi neradilo. Hejtmanům také není známo, na základě jakých podkladů ministerstvo o rušení traumacenter rozhodlo, a domnívají se, že tento postup může ohrozit zdravotní péči o občany v regionech. „Například pardubická nemocnice tímto přichází o 80 milionů na vybavení přístroji,“ dodal 1. místopředseda AKČR a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek a připojil informaci, že hejtmani se shodli v této záležitosti pozvat na příští zasedání Rady AKČR ministra zdravotnictví Tomáše Julínka a o vysvětlení ho požádat.

Přílohou této tiskové zprávy je seznam členů nově ustavené Rady Asociace krajů ČR.

Asociace krajů ČR

3. volební období

2008-2012

MUDr. Jiří Běhounek

hejtman Vysočiny

MUDr. Pavel Bém                       Mayor of the City of Prague

primátor hl. města Prahy

Bc. Stanislav Eichler

hejtman Libereckého kraje

doc. MUDr. Milada Emmerová, CSc.

hejtmanka Plzeňského kraje

hejtman Olomouckého kraje

Jana Vaňhová

hejtmanka Ústeckého kraje