Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

První půlrok v práci je pro narkomany zkouškou ohněm

03. 12. 2015

Najít práci pro bývalé narkomany nebo alkoholiky nebývá největší překážkou při jejich návratu do normálního života. A to i přesto, že velká část z nich má za sebou i pobyt ve vězení. Mnohem těžší je pro ně v zaměstnání vydržet. První půlrok bývá přitom rozhodující. Na tom se shodli odborníci dvoudenního VII. AT semináře Libereckého kraje, nazvaného „Podpora zaměstnávání lidí s problematikou závislosti a jejich uplatnění na pracovním trhu“.

„Naše pomoc bude úspěšná jen tehdy, bude-li vedena najednou více směry. Proto jsme na náš seminář pozvali odborníky z různých oblastí. Jeho cílem je společně v souladu s krajskou protidrogovou politikou hledat cesty, jak snižovat dopady závislostí na společnost i samotné závislé osoby. Pomůžeme-li jim, pomůžeme i sami sobě – každý z nás se bude cítit bezpečněji. Mít práci znamená přitom pro bývalé narkomany naději na jiný, lepší život, a také naději na vlastní bydlení a nové vztahy,“ zdůraznila náměstkyně hejtmana pro sociální resort Lenka Kadlecová.

O tom, co znamená pro (ex)uživatele drog sehnat zaměstnání a jak se u nich daří obnovit zasuté pracovní návyky, diskutovali na semináři zástupci Krajského úřadu Libereckého kraje, Úřadu práce Liberec, agentury SANANIM, Advaity, Magdalény o. p. s., K-center, občanských poraden a Centra drogových služeb ve vězení Laxus.

„Bez podpory zvenčí nemohou tito lidé fungovat. Hrozí, že se opět vrátí k drogám. Jestliže totiž nemohou sehnat vysněný pracovní post, začnou pochybovat o tom, že má smysl přestat brát drogy. Nikde mne nechtějí, nikam nepatřím, mám dluhy až do smrti a nemám žádné známé a kamarády, proč bych se tedy měl vzdát drog? – říkají si,“ vysvětlil Marcel Ambrož, vedoucí Pracovní a sociální agentury SANANIM.

Cesta zpět do běžného života trvá většinou několik let. Práce pomáhá najít narkomanům potřebnou stabilitu a představuje opěrný bod dokonce i pro ty, kteří se závislostí ještě zcela neskončili. „Mám zkušenost, že si uživatelé sami upravili režim braní tak, aby mohli chodit do práce. Snižovali si dávky a drogy brali jindy, aby jim v zaměstnání nezpůsobily žádné komplikace,“ upozornil Marcel Ambrož. Agentura SANANIM našla za 10 let své existence práci pro 1.100 klientů, ročně pomáhá přibližně 150 lidem. Z tohoto počtu jich je podle Ambrože jen asi 25 nezaměstnatelných.

Organizace Advaita pomohla v loňském roce získat práci celkem 43 klientům, stejný počet lidí zaměstnala v roce 2014 také společnost Magdaléna. Klienti obou organizací se uplatnili, často po úspěšné rekvalifikaci, v profesích kuchař, truhlář, sanitář nebo pečovatelka. Jedna z žen se stala módní stylistkou, jiná floristkou. Někteří se vrátili ke svým původním profesím a dnes vykonávají povolání lékaře nebo IT specialisty.

„Pokud naši klienti nemají přehnané nároky, seženeme jim v Liberci práci obvykle do tří týdnů.  Nechceme ale například, aby pracovali v pohostinství, to je pro ně rizikovým prostředím.“ dodal terapeut Advaity Jakub Kabíček.

Účastníci semináře se shodli na tom, že lepšímu začleňování lidí závislých na drogách, alkoholu, ale také na hazardních a počítačových hrách nebo lécích do společnosti by pomohlo několik kroků i ze strany státu, jak je tomu například v Rakousku nebo Itálii. Vedle větší podpory organizacím, které těmto lidem pomáhají, bývají pro ně v zahraničí zřizována úřady práce dotovaná pracovní místa. V několika zemích platí i zákon o zaměstnávání sociálně znevýhodněných. Podle Marcela Ambrože by také situaci pomohl zlepšit větší zájem odborné veřejnosti o tuto problematiku.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215