Radní čerpali zkušenosti v saských revitalizovaných územích

15. 04. 2015

Na dvoudenní odbornou exkurzi do Německa se počátkem dubna vydali radní Libereckého kraje Vít Příkaský a Vladimír Mastník společně s náměstkem hejtmana Josefem Jadrným, který je zodpovědný za resort životního prostředí a zemědělství. Důvodem návštěvy u našich saských kolegů bylo získání inspirace k revitalizaci a využití území Ralska patřící k prioritám Libereckého kraje. Hlavním tématem byla prohlídka bývalých vojenských výcvikových prostorů  v oblasti mezi městy Königsbrück a Dauban.

Úvodní setkání s německými kolegy se uskutečnilo v sídle Správy chráněné přírodní rezervace, která se rozkládá na zhruba 10.000 hektarech. „Přes 90 let bylo toho území bývalým vojenským výcvikovým prostorem a zaniklo zde 9 obcí. Nacházelo se tady obrovské množství munice a vyčištěná jsou pouze ta nejdůležitější místa, proto je nepřístupné, mimo pěti vyznačených turistických stezek,“ představil lokalitu Dr. Heinrich, vedoucí sekretariátu Regionálního plánovacího svazu Horní Lužice – Dolní Slezsko, který akci pro Liberecký kraj připravil.

Z terénního autobusu a následně i z vyhlídky si pak zástupci kraje prohlédli území bývalého vojenského prostoru, dnes přírodní rezervaci Königsbrücker Heide. Odpoledne se uskutečnila přednáška na Městském úřadě v Königsbrücku, kde současný a bývalý starosta hovořili o historii města, o demolici objektů po armádě, která probíhala od roku 1992 a o následné realizaci několika projektů, tak aby se město rozvíjelo. Pomocí dotačních programů se podařilo vybudovat dům s pečovatelskou službou pro 60 klientů, 27 obytných jednotek nebo třeba dětská hřiště. Nyní má město výbornou občanskou a dopravní infrastrukturu a výhodná je blízkost Drážďan. „Pro mne byla přednáška o revitalizaci Königsbrücku velice inspirativní. Na první pohled je zřejmé, že město je s obnovou bývalého vojenského prostoru mnohem dál než my s Ralskem. Liberecký kraj kromě revitalizace řeší ještě sanaci po uranu. Věřím, že my máme také dobře nastartováno na to, aby i v Ralsku byly co nejdříve viditelné výsledky k lepšímu,“ uvedl po přednášce náměstek hejtmana Josef Jadrný.

„Königsbrück měl zcela jiné startovací podmínky pro revitalizaci. Našel a využil ty správné dotační programy. Měli bychom velký zájem o to, aby se Ralsko a Königsbrück staly partnerskými městy a my mohli pana starostu přivítat u nás. Vím, že Ralsko má co nabídnout. Na území se nacházelo 27 vesnic, které zanikly. Jednou z turistických zajímavostí je například hledat jejich zbytky,“ doplnil starosta Ralska Miroslav Králík, který se exkurze také zúčastnil.

Odpoledne si delegace prohlédla jezero Geierswalder See patřící do tzv. Lužické jezerní krajiny tvořené soustavou nádrží v bývalých hnědouhelných lomech. Obec díky okolním trasám pro in-line bruslaře a cyklisty i dalšímu sportovnímu vyžití cílí na cestovní ruch. Přímo na vodní hladině je umístěno i několik plovoucích domů.

Druhý den delegace zamířila do obce Wartha, kde se nachází jediná biosférická rezervace v Sasku, jejíž území je od roku 1996 pod ochranou UNESCO. V Hornolužické krajině rybníků a vřesovišť zástupci kraje zhlédli nejprve krátký film „V zemi tisíce jezer“ a poté navštívili výstavu věnovanou staleté tradici rybníkářství.  Na závěr odborné exkurze si prohlédli bývalý vojenský výcvikový prostor Dauban, kde právě v současné době probíhá sanace.

Bc. Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz