Radní Pavel Petráček navštívil Dům Naděje v Jablonci n. N.

• 03. 02. 2012 14:17
  • Zdravotnictví

Krajský radní pro sociální věci Pavel Petráček a místostarosta Tanvaldu Josef Průcha (oba ČSSD) navštívili 3. února 2012 Dům Naděje v Jablonci nad Nisou. Diskutovali společně s oblastním ředitelem Janem Vaněčkem a vedoucím střediska Tomášem Šretrem o poskytování sociálních služeb v Libereckém kraji, o financování občanského sdružení Naděje i o jejím dalším působení v rámci Libereckého kraje.

Toto zařízení jsme navštívili především z toho důvodu, abychom se přesvědčili, jak organizace zvládá nápor klientů v těchto mrazivých dnech. Mimo jiné nás samozřejmě zajímalo, jak se v těchto těžkých chvílích daří financovat provoz občanského sdružení Naděje. Také bych chtěl podotknout, že Dům Naděje v Jablonci je jediným zařízením v rámci LK, které poskytuje samostatnou noclehárnu i pro ženy,“ sdělil radní Pavel Petráček.

Dům Naděje Jablonec nad Nisou

Podhorská 57, 466 01 Jablonec nad Nisou
Telefon: 483 317 120, fax: 483 317 120, e-mail: jablonec@nadeje.cz
Odpovídá: Tomáš Šretr, vedoucí střediska
Provozní doba: nepřetržitý provoz

Služby podle zákona o sociálních službách:
Azylový dům (pro muže a ženy)
Noclehárna (pro muže a ženy)
Nízkoprahové denní centrum
Terénní program (streetwork)

Další služby:

Misijní program

Nabízené služby

• ubytování (zpravidla nepřevyšující jeden rok)
  • sociální poradenství
  • umožnění přípravy teplé stravy
  • potravinová pomoc (dle pravidel pro výdej potravin)
  • možnost praní osobního prádla
  • psychologické poradenství
  • křesťanská duchovní služba

Poslání

Azylový dům Jablonec nad Nisou je součástí Integračního programu Naděje, v rámci něhož je zařazen mezi pobytové služby. Jeho posláním je pomáhat osobám v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení při návratu k běžnému způsobu života.

Cílem zařízení je, aby uživatelé:

• zlepšili své dovednosti nezbytné pro běžný způsob života
  • obnovili své přirozené vztahy
  • získali zodpovědnost za svá rozhodnutí a jednání
  • dosáhli vyššího sebevědomí
  • byli informováni o rizicích plynoucích ze současného způsobu života
  • získali a udrželi si zaměstnání nebo jiný stabilní příjem
  • využívali běžně dostupné služby
  • řešili své závazky
  • odešli do návazného bydlení

Cílová skupina

Do cílové skupiny patří muži a ženy ve věku od 18 let v nepříznivé sociální situaci spojené se ztrátou bydlení, kterou nejsou schopny řešit vlastními silami, přičemž není rozhodující, jakým způsobem se do této situace dostaly.

Nepříznivou sociální situací je zejména:

• nejisté nebo nevyhovující bydlení
  • nezaměstnanost
  • vztahové problémy
  • nedostatek prostředků pro zajištění běžného způsobu života
  • potlačení základních práv a svobod
  • návrat z výkonu trestu odnětí svobody a ústavní péče
  • nedostatek dovedností nezbytných pro běžný způsob života