Regionální operační program Severovýchod zvyšuje své tempo – schváleny jsou další projekty, které získají z prostředků Evropské unie přes 3 miliardy korun

Mgr. Matoušová Barbora

• 02. 07. 2008 00:00

[id:6660|autor:Mgr. Matoušová Barbora|email:barbora.matousova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

V pondělí 30.června se konalo 10. zasedání Výboru Regionální rady Severovýchod, jež posvětilo schválení dotace pro projekty do oblasti rozvoje měst, venkova a cestovního ruchu. Z Evropské unie poputuje do rozvoje Pardubického, Libereckého a Královéhradeckého kraje prostřednictvím schválených projektů přes 3 mld. korun.

Druhé kolo výzvy, do kterého mohli žadatelé směřovat své projektové záměry, bylo vyhlášeno na sklonku minulého roku a žádosti bylo možné předkládat do 28. března 2008. Výzva byla vyhlášena do oblastí 2.2 Rozvoj měst, 2.3 Rozvoj venkova, 3.1 Rozvoj základní infrastruktury a doprovodných aktivit v oblasti cestovního ruchu a 3.2 Marketingové a koordinační aktivity v oblasti cestovního ruchu.

„Možností, které poskytla vyhlášená výzva, využili žadatelé beze zbytku. Samotná čísla hovoří za vše. Úřad Regionální rady na konci výzvy zaznamenal velký počet předložených žádostí. Konkrétně se jednalo o 336 projektů, jejichž celkové požadavky na dotaci z evropských peněz přesáhly 8,7 miliard korun. Je to skoro třikrát více, než je pro tuto výzvu k dispozici,“ uvedl Rostislav Všetečka, předseda Regionální rady a dále konstatoval: „I tato čísla svědčí o tom, že Regionální operační program se svým zaměřením „trefil“ do správného místa a byl zacílen do oblastí, které náš region soudržnosti nezbytně potřebuje.“

Největší zájem tradičně zaznamenala oblast cestovního ruchu, především oblast podpory 3.1, do které byl předložen rekordní počet žádostí – celkem 135. Taktéž velký počet žádostí zaznamenala oblast podpory zaměřená na rozvoj venkova – 95 projektů a požadavek na více než 1,6 mld. korun za tyto projekty 3,5 násobně přesáhl určenou částku pro tuto oblast. Ani ostatní oblasti nezůstaly pozadu – o dotaci v oblasti zaměřené na rozvoj měst, která by měla pomoci k celkové regeneraci městského prostředí, se ucházelo celkem 78 projektů a taktéž zde byl více než 3 násobně větší finanční požadavek na příspěvek z evropských peněz. Využít možnost předložit projekt zacílený

na marketing cestovního ruchu či zavádění nových produktů cestovního ruchu využilo 28 žadatelů a celkem žádali přes 225 mil. korun, i když k dispozici pro tuto výzvu bylo necelých 98 mil. korun. „Projevila se obrovská chuť využít evropské dotace, což pro nás není velký překvapením,“ zhodnotil průběh výzvy Roman Línek, místopředseda Regionální rady a dodal: „Velký zájem se dal očekávat z pochopitelných důvodů - po více než roční nucené přestávce, kdy možnost čerpat dotace z minulého programového období skončila a operační programy z nového období nebylo možno využít, se chuť žadatelů ještě znásobila. Nemusíme mít tedy obavy, že by se evropské peníze určené na podporu regionu soudržnost Severovýchod nevyčerpaly a proto bychom je museli nevyužité vracet zpět. Naše kraje využijí každé nabízené euro.“

„Neúspěšní žadatelé z tohoto kola výzvy nemusí od svého projektového záměru ustupovat. Všichni zájemci mají možnost konzultovat svůj záměr s pracovníky Úřadu a po odstranění nedostatků svůj projekt znovu předložit v nově vyhlášené výzvě. Další možností, která je žadatelům k dispozici, je možnost navštívit semináře pořádané Úřadem,“ povzbuzuje žadatele Jaroslav Švehla, místopředseda Regionální rady.

Na peníze z Evropy nechtějí dosáhnout pouze příjemci se zkušenostmi z minulého období, ale i úplní nováčci, kteří se na poli strukturálních fondů teprve „rozkoukávají“. Především pro nováčky bude nově k dispozici i rozšířený poradenský servis poskytovaný díky dnes schválenému projektu – Posílení absorpční a administrativní kapacity. Cílem projektu je představit žadatelům vzorové projekty, na kterých nasbírají zkušenosti a vyvarují se případných chyb. Nebude zapomenuto ani na procesy následující po schválení žádosti – poradenství bude zaměřeno na řízení a úspěšné vyúčtování schválených projektů, které bude zájemcům představeno opět pomocí vzorových projektů. O bližších podrobnostech projektu budeme na našich stránkách pravidelně informovat.

Seznam konkrétních projektů, které úspěšně prošly hodnotícím procesem, naleznou zájemci na webových stránkách programu – www.rada-severovychod.cz v sekci Výzvy k předkládání projektů, Výsledky výzev.

Ing. Rostislav Všetečka Předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Pražská 320/8, 500 04 Hradec Králové tel.: +420 498 501 011 fax: +420 498 501 010 www.rada-