Roční senior pas – pro seniory nad 70 let jízdné zdarma

08. 12. 2011

Liberecký kraj zavádí s platností od 1. 1. 2012 jízdné pro seniory nad 70 let zdarma

a to na kupón „Senior Pas“ za pořizovací cenu 100 Kč.

Pro koho je Senior Pas určen?

Senior Pas je určen pro osoby ve věku 70 let a výše. Kupón je možné zakoupit až ode dne, kdy cestující dosáhne 70 let.

Co je Senior Pas?

Jedná se o elektronický roční kupón, který je „nahraný“ na osobní kartě Opuscard (karta s fotografií). Senior Pas je možné zakoupit kdykoli od 1. 1. 2012 za jednorázový poplatek 100 Kčaž do konce kalendářního roku.

Na jakých trasách lze se Senior Pasem jezdit?

Senior Pas lze používat na všech linkách IDOL, tedy: osobní a spěšné vlaky (NE rychlíky!), příměstská autobusová doprava, MHD. Ale POZOR! Jen na území Libereckého kraje. Senior Pas tedy nelze použít například na cestu z Liberce do Prahy. V rámci MHD Liberec a Jabonec nad Nisou není nutné mít Senior Pas, lze cestovat zdarma jen s občanským průkazem dokládajícím věk vyšší než 70 let jako doposud.

Co musí senior mít, aby si mohl Senior Pas pořídit?

Platnou osobní kartu Opuscard (s fotografií) s platností minimálně po celý rok 2012. O kartu je možné zažádat na všech kontaktních místech Opuscard (http://www.opuscard.cz/kontaktni-mista), jednorázový poplatek za vydání karty je 140 Kč, výroba karty trvá max. 21 dní, karta má platnost 5 let. Při podání žádosti je nutné mít u sebe občanský průkaz a průkazovou fotografii

Kontaktní místa pro pořízení Opuscard:

Česká Lípa, Konopeova 2723 (autobusové nádraží)

Česká Lípa, Tržní 163 (Městské centrum opuscard)

Frýdlant v Čechách, Vrchlického 475

Jablonec nad Nisou, Luční 3 (autobusové nádraží)

Jilemnice, Československých legií 565 (autobusové nádraží)

Liberec, Fügnerova ul. (terminál MHD)

Liberec, Frýdlantská 193 (Klientské centrum opuscard)

Liberec, Vaňurova 885 (autobusové nádraží)

Nový Bor, T. G. Masaryka 46 (Turistické informační centrum)

Rokytnice nad Jizerou, Horní Rokytnice 648 (Informační středisko)

Semily, Na Rovinkách 211 (Informační středisko)

Turnov, Na Lukách 2198 (autobusové nádraží)

Lze nahrát Senior Pas i na starou Libereckou městskou kartu?

Ano, stará Liberecká městská karta má stejné funkce jako nová Opuscard, pokud je opatřena hologramem Opuscard a má platnost minimálně do konce roku 2012. Datum platnosti se dá zjistit na terminálu u řidiče nebo ve vozidlech MHD, nebo se podívat na číslo karty. Má strukturu 9203100-číslo-číslice, přičemž číslo mezi dvěma pomlčkami musí být  vyšší než 00058466.

Kde zakoupím Senior Pas?

Senior Pas si od 1. 1. 2012 budou moci senioři pořídit v předprodejních kancelářích u příměstských autobusových dopravců a ve vybraných železničních stanicích za cenu 100 Kč.

Jak má Senior Pas platnost?

Senior Pas platí od data zakoupení na celý kalendářní rok, tj. v roce 2012 až do 31. 12. 2012.

Co musí senior udělat a jak se prokázat při nástupu do vozidla?

Při nástupu do vozidla příměstské autobusové dopravy je třeba sdělit řidiči cílovou stanici a informaci, že má cestující na kartě předplacenou jízdenku, řidič poté nastaví strojek. Poté se karta pouze přiloží ke strojku a ten si Senior Pas sám přečte a vyjede „nulový“ lístek. V MHD se karta pouze přiloží ke strojku. Ve vlaku dá cestující kartu průvodčímu a ten se o vše potřebné postará. Ve vlacích, kde nejezdí průvodčí a je tam pouze strojek, cestující k němu pouze přiloží kartu. Na strojku není potřeba nic nastavovat.

Proč nestačí seniorům jezdit zdarma jen na občanský průkaz?

Seniorské jízdné zdarma na linkách příměstské autobusové dopravy a ve vlacích musí Liberecký kraj dopravcům kompenzovat, proto musí být všechny jízdy na Senior Pas evidovány. A to je možné provést pouze pomocí čipové karty Opuscard.

Martin Sepp,

náměstek hejtmana pro dopravu LK