Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Šance pro děti bez domova na náhradní rodinu se opět zvýšila, vloni dle statistik dokonce o třetinu

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 15. 04. 2021 12:16
  • Sociální

Sdílet článek

Kampaň MÍT DOMOV A RODINU: Samozřejmost nebo vzácnost? již šestým rokem úspěšně funguje v Libereckém kraji. Oslovuje veřejnost a pomáhá vyhledávat náhradní rodiče pro děti bez domova. Náhradní rodinná péče zahrnuje buď osvojení, nebo pěstounskou péči či pěstounskou péči na přechodnou dobu. Právě v prvním uvedeném stoupl vloni o třetinu počet rodičů, kteří požádali v Libereckém kraji o osvojení dítěte. Ve zbývajících dvou formách náhradní rodinné péče se ukazatel oproti předchozím letům významně nelišil.

V roce 2020 obdržel Krajský úřad Libereckého kraje celkem 50 žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. Oproti roku 2019 je to nárůst o 9 žádostí, a to převážně v pěstounské péči.

Celkem 30 žádostí se týkalo přímo osvojení, 14 zařazení do evidence pěstounů a 6 do evidence pěstounů na přechodnou dobu. „Jsme samozřejmě velmi rádi. Na druhou stranu stagnuje počet lidí, kteří chtějí vykonávat pěstounskou péči. Právě na ni se chceme v roce 2021 ještě více zaměřit,“ okomentoval vývoj v posledním roce Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Podaná žádost o náhradní rodinnou péči ovšem automaticky neznamená dítě umístěné do náhradní rodiny. Zhruba rok trvá odborné posouzení žadatele a všechny potřebné kroky. V roce 2020 získalo náhradní rodinnou péči prostřednictvím Libereckého kraje 39 dětí. Z toho 19 dětí osvojení a 20 pěstounskou péči. „Zaznamenali jsme, že lidé si osvojují děti z etnických menšin nebo děti handicapované. Novou rodinu nalezlo sedm dětí romského, poloromského a bulharského původu. U pěstounské péče patřilo 9 z 20 dětí k romské nebo napůl vietnamské menšině a v jednom případě se podařilo umístit dítě s Downovým syndromem. Pokud by to znamenalo začátek boření mýtů, byla by to skvělá zpráva,“ dodal k situaci náměstek Petr Tulpa. Ochota lidí poskytnout náhradní rodinnou péči dítěti z etnické menšiny se tedy meziročně zdvojnásobila.

Specifická forma péče, kterou se krizová situace řeší, je pěstounská péče na přechodnou dobu, „Tyto náhradní rodiny jsou vlastně profesionálními pěstouny, kteří jsou za svou práci honorováni a musejí být připraveni přijmout dítě v krizové situace prakticky 24 hodin denně,“ dodal Tulpa. Podrobný přehled statistik od roku 2018 do 2020 je uveden v příloze. O kampani MÍT DOMOV A RODINU: Samozřejmost nebo vzácnost? je možné se více dozvědět z webových stránek projektu nebo na odboru sociálních věcí Krajského úřadu Libereckého kraje.

Kontaktní osobou je Kateřina Blažková, tel.: 778 543 226, e-mail: katerina.blazkova@kraj-lbc.cz

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky