Šída přenechal místo v sanitce jinému těžce raněnému. A okupanti ho rozstříleli jako řešeto

22. 08. 2014

TZ MML - text Zuzana Minstrová: Pamětní medailí města Liberce ocenila primátorka Martina Rosenbergová během vzpomínkové akce na náměstí Dr. Edvarda Beneše hrdinu ze srpna 1968 – Petra Šídu. Tehdy 24letý mladík, postřelený sovětskými okupanty, přenechal volné místo v sanitce, která pro něj přijela, jinému těžce raněnému mladému muži. Poté, co zůstal v běsnící vřavě na ulici, provrtalo jeho nohy dalších pět kulek okupantů.

Jak při přebírání ocenění před radnicí ve čtvrtek 21. srpna Petr Šída podotkl, v srpnu 1968 mu připadalo, že postřelený mladík je na tom ještě mnohem hůř než on. „Chtěli mne naložit do sanitky, ale ten hoch chrčel krev. Proto jsem jim řekl, ať sanitka raději odveze jeho, že potřebuje pomoc víc než já. Když potom později přivezli do nemocnice mne, už byl přikrytý dekou. Svým zraněním podlehl,“ připomněl letos sedmdesátiletý muž dramatické okamžiky srpna 1968.

Pětadvacetiletý Jindřich Kuliš se tak po průstřelu břicha a plic stal jednou z devíti obětí masakru, kterého se dopustili agresoři v Liberci při obsazování tehdejšího Československa. Dalších 45 Liberečanů odneslo invazi zraněním, někteří i s doživotními následky. Během pietního aktu poděkovala Petru Šídovi za jeho obětavost také vdova po Jindřichu Kulišovi Nina Vaňková. „Přemohl svou bolest, strach a touhu co nejrychleji být v bezpečí. Děkuji ti, Petře, pro mne jsi hrdina,“ zdůraznila.

Vyjádřit svou úctu obětem srpnové invaze přišlo na náměstí celé vedení města Liberce, vedle primátorky Martiny Rosenbergové také její náměstci Jiří Šolc, Jiří Rutkovský a Kamil Jan Svoboda. Nechyběli zástupci armády, pamětníci, příbuzní obětí a také lidé z mnoha místních organizací. Pietního aktu se zúčastnilo i několik libereckých zastupitelů a za Liberecký kraj náměstek hejtmana Josef Jadrný.

Srpen 1968 jako zmar všech nadějí připomněl ve svém projevu student Lukáš Hájek. Nejenže citoval vzpomínky Václava Havla na Liberec v srpnu 1968, ale také poukázal na to, že opět jsou na východě používány tanky místo argumentů. „Mráz znovu přichází z Kremlu,“ upozornil Lukáš Hájek na spojitost mezi okupací Československa před 46 lety a současným konfliktem na Ukrajině. V závěru své řeči slíbil přítomným, že jeho generace na vpád okupačních vojsk v srpnu 1968 nikdy nezapomene.

„Jsem ráda, že jsme měli možnost slyšet názor představitele mladé generace. Ten při minulých pietních akcích chyběl,“ poznamenala primátorka Martina Rosenbergová. „Letošní vzpomínkové setkání jsme chtěli pojmout jinak. Proto jsme o hlavní projev požádali studenta, který minulý režim nezažil, a zároveň jsme akci doplnili koncertem písní Karla Kryla,“ dodala.

„Děsivé vyprávění pana Šídy o jeho zranění v době okupace jsem poslouchal u pravých bočních dveří radnice, kde svá vážná zranění utrpěl. Dodnes má jako připomínku tohoto zločinu své okupanty prostřílené džínsy, boty a tašku, neboť byl doslova prostřílen zbraněmi okupačních vojáků, tehdy spřátelených komunistických zemí,“ řekl po shromáždění náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

Atmosféru okupace dokreslovala po celý den na náměstí kolona dobové vojenské techniky, která pod velením předsedy občanského sdružení Military muzeum Liberec Petra Nejedlého přispěla k uctění památky a připomínce vojenské agrese. „Těší mne, že v Liberci máme funkční občanská sdružení, se kterými může radnice při pořádání různých akcí spolupracovat. Pro účastníky dopoledního programu i další zájemce jsme dnes zajistili možnost zdarma zhlédnout náměstí z balkonu radnice, bylo možné též zakoupit za velmi zvýhodněnou a symbolickou cenu 68 korun knihu o srpnové okupaci v Liberci. Kniha je doplněna CD a DVD s dobovým filmem o okupaci,“ doplnil náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

Pohnuté události srpna 1968 si dopoledne na náměstí v Liberci připomnělo zhruba 300 lidí. Velká část z nich si po oficiální části poslechla koncert písní Karla Kryla v podání muzikanta Petra Chalupy. Ten hraje Krylovy písničky už třicet let.

„Ze začátku se mně líbily hlavně jeho texty, plné metafor a básnických obrazů. Proto jsem začal hrát Kryla už za minulého režimu ještě jako student stavební průmyslovky, například na soukromých večírcích, na chmelu a dalších brigádách. To se samozřejmě tehdy neobešlo bez následků,“ prozradil Petr Chalupa. „Bez přípravy bych dokázal zahrát Krylových písní tak 45, jinak asi 90. Mé oblíbené jsou všechny, asi nejraději mám asi Karavanu mraků nebo Ukolébavku,“ doplnil.

Dědková Markéta
marketa.dedkova@kraj-lbc.cz