V Libereckém kraji čeká na regeneraci 650 brownfieldů

• 24. 09. 2008 00:00

[id:6987|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Statistika: Nezvykle vysoký podíl brownfieldů zbylých po cestovním ruchu

Hlavní body:

• Podle odhadů agentury CzechInvest je v Libereckém kraji 400 až 650 brownfieldů
  • Nejvíc brownfieldů v kraji zůstalo po průmyslové výrobě - 39 %. O 6 % víc než je průměr ČR
  • Kraj má nejvyšší počet brownfieldů po cestovním ruchu a lázeňství z celé České republiky
  • Podíl opuštěných zemědělských usedlostí je téměř o 10 % nižší, než celostátní průměr
  • Na regeneraci českých brownfieldů je ve zdrojích EU připraveno několik desítek miliard korun

Liberec 24. září 2008: Čtyři sta až 650 zdevastovaných továren, chátrajících JZD nebo vybydlených domů – tolik brownfieldů stále čeká na investora v Libereckém kraji. Obce nebo podnikatelé na ně přitom mohou od Evropské unie a z národních zdrojů čerpat dotace v celkové výši několika desítek miliard korun. Jak granty získat a co regenerace brownfieldů přináší? To bylo téma už třetího ze série seminářů agentury CzechInvest napříč všemi kraji České republiky. Účast na nich je bezplatná a limitovaná jen kapacitou sálů. Přihlášky na www.brownfieldy.cz.

Obce, na jejichž území chátrá velký počet brownfieldů, pomalu ztrácejí atraktivitu nejen pro podnikatele a investory, ale i pro bydlení a rekreaci. Liberecký kraj si to velmi dobře uvědomuje
a řešením problematiky brownfieldů se intenzivně zabývá už několik let,“ říká člen Rady Libereckého kraje Vít Příkaský
pověřený vedením resortu regionálního rozvoje a evropských projektů, který nad středečním seminářem převzal záštitu. „Na základě Vyhledávací studie brownfieldů, zpracované v roce 2007 spolu s CzechInvestem, jsme na internetových stránkách kraje zveřejnili vlastní databázi brownfieldů a zpracovali přehled dotačních titulů, ze kterých je možné finanční podpořit jejich revitalizaci. V současné době také připravujeme vytipování všech rozvojových ploch v Libereckém kraji. Chceme je shromáždit do obdobné databáze jako brownfieldy tak, aby v nich opět bylo možné vyhledávat jednotlivé lokality podle velmi konkrétních požadavků uživatele.“

„Na jedné straně v České republice živě vznikají nové industriální parky a developerské projekty, na straně druhé tu stále je přes deset tisíc brownfieldů. Chceme, aby tam, kde to bude možné, investoři zvážili brownfieldy jako velmi zajímavou alternativu ke stavbám na zelené louce, a zároveň chceme zabránit tomu, aby na mapě ČR nové brownfieldy přibývaly,“ řekl
k Libereckému semináři Jiří Nykodým, náměstek generální ředitelky agentury CzechInvest. „Na těchto krajských setkáních otevřeně představujeme výhody i nevýhody investic do brownfieldů.“

Regeneraci brownfieldů přímo podporuje 13 unijních nebo národních dotačních programů. Desítky miliard korun z nich mohou získat projekty od rekonstrukcí železničních vleček po nová centra pro výzkum a vývoj.

Liberecký kraj: Nejvyšší počet opuštěných turistických destinací

Největší počet (40 %) brownfieldů v Libereckém kraji má svůj původ v průmyslu. Opuštěné textilky, vyhaslé sklárny. Na druhém místě je zemědělství s 25 %.  „Výsledky studie ukazují, že složení brownfieldů v Libereckém kraji je v lecčems jiné, než jinde v ČR. Je zde více těch průmyslových, méně zemědělských, méně armádních a více používaných dříve pro občanskou vybavenost,“ dodává Patrik Reichl, ředitel divize Regiony z agentury Czechinvest.

Zajímavostí je také velký počet opuštěných turistických destinací – míst, která dříve sloužila pro cestovní ruch a lázeňství. S 3,5 procenty podílu na celkovém počtu v nich Liberec jasně vede nad celostátním průměrem 0,9 procenta. Ještě výraznější je rozdíl v podílu na rozloze – v celé ČR má turistický ruch a lázeňství na svědomí 0,2 % ploch brownfieldů, v Libereckém kraji jsou to plná 2 %.

Nejvhodnější nové využití většiny brownfieldů v kraji vidí Studie ve smíšeném průmyslu – tedy v lehké výrobě kombinované třeba s velkými nákupními centry. Studie ji doporučuje pro 39 % brownfieldů v kraji, průměr v celé ČR je přitom o 18 procent nižší.

Národní databáze brownfieldů

Jedním z hlavních témat seminářů je i Národní databáze brownfieldů. Ta obsahuje detailní informace včetně vlastnických vztahů, ekologické zátěže i fotografií ve velkém rozlišení
o brownfieldech napříč celou Českou republikou a od začátku roku roste tempem kolem deseti nových lokalit týdně. V současné době mapuje téměř tři stovky areálů.
Databáze je volně a zdarma přístupná komukoli na adrese www.brownfieldy.cz. K registraci stačí pouze jméno a email.

O Vyhledávací studii

Zdrojem informací o brownfieldech je Vyhledávací studie, kterou v letech 2005 až 2007 zpracovala agentura CzechInvest ve spolupráci s jednotlivými krajskými úřady. Výzkum popsal 2.355 lokalit
o celkové rozloze přes 10 000 hektarů, z toho 202 brownfieldů v Libereckém kraji.

PŘÍKLADY regenerace brownfieldů V LIBERECKÉM KRAJI

• Ve Slané u Semil firma Beneš a Lát zrekonstruovala opuštěnou přádelnu na slévárnu slitin zinku.
  • Firma Obalkarton pro svoji výrobu zrekonstruovala starý areál textilní továrny v Jablonci nad Nisou.
  • Stará fara v Ralsku byla přestavěna na městské kulturní centrum.