Vánoce začínají v Křišťálovém údolí

12. 11. 2021

Naladit se na blížící se vánoční svátky a pořídit zajímavé rukodělné dárky nebo stylové skleněné ozdoby na stromek mohou o víkendu 20. a 21. listopadu návštěvníci Křišťálového údolí. Tamní skláři, šperkaři a bižuterníci připravili dny otevřených dveří přímo ve svých provozech a firmách.

„V lesku skla a vánočních ozdob budou mít lidé příležitost užít si předvánoční čas a obdivovat skleněnou krásu, která u nás vzniká v rukou skvělých mistrů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Na mnohých místech tak nebude chybět svařené víno nebo koledy. Vánoční dílny pro děti i dospělé však připravují také v muzeích. Návštěvníci tak v Kamenickém Šenově uvidí práci se sklem nad kahanem sklářského umělce Davida Wünsche, nedaleko odtud na Práchni nabídne Bystro Design i vánoční hvězdy z plochého skla vyráběné technikou Tiffany, přičemž návštěvníci si budou moci vyrobit svou vlastní. V jabloneckém Muzeu skla a bižuterie si hosté zkusí vypískovat motivy na sklo vlastníma rukama při workshopu Daniely Divišové.

Zbrusu nový vánoční obchod otevře liberecká firma Glassor na Sokolovském náměstí v Liberci i s doprovodným programem. Unikátní vánoční ozdoby, které jsou součástí světového kulturního dědictví, vyrábí v Poniklé. Produkci vánočních ozdob lze zhlédnout i v jablonecké firmě Perlex a malované Vánoce zažít v Palace Plus. Znalci vědí, že sklo a šperky je nejlepší nakoupit přímo u zdroje a  více než dvacet výrobců nabídne svá díla přímo v provozech.

„Vánoce bez vánočních ozdob si nikdo z nás snad vůbec neumí představit. A právě tady v kraji najdete skutečnou kvalitu. Ještě když jsem byla dítě, byly skleněné vánoční ozdoby běžné. V devadesátých letech se začaly objevovat v obchodních řetězcích levné umělé vánoční ozdoby. A lidé je ve velkém kupovali. Byla by velká škoda, kdybychom právě u nás, kde máme tak skvělou tradici, neměli na vánočním stromečku to nejlepší, co ve světě vzniká,“ doplnila Květa Vinklátová.

Přehled všech výrobců, kteří se do akce zapojili, se nalézá na webovém odkazu https://crystalvalley.cz/cs/aktualita/vanoce-zacinaji-v-kristalovem-udoli.

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz