Velikonoční zvyky v Horní Lužici, Čechách a Dolním Sasku se představí 9. dubna v obci Hirschfelde u Žitavy

04. 04. 2012

Na velikonoční pondělí 9. dubna zve letos poprvé Spolek Pilgerhäusl do obce Hirschfelde nedaleko Žitavy (Komturgasse 9, Hirschfelde) k tomu poznat místní velikonoční zvyklosti.

Pro návštěvníky tu budou představeny téměř zapomenuté tradice stejně tak jako ještě aktivní formy, regionální rozdíly a náboženské pozadí.

„V podstávkovém domku – bývalé faře – v Komturgasse probíhají již od roku 2010 stavební úpravy v rámci projektu Společně pro zachování podstávkových domů – Zvýšení povědomí a informovanosti,“ uvedl náměstek hejtmana LKVít Příkaský (ČSSD), který se na projektu se svým resortem evropských projektů podílí.

V čase mezi 14.00 a 18.00 hodinou se uvnitř budou konat přednášky:

• Dr. Gisela Bruk z Budyšína o srbských velikonočních zvycích
  • Etnolog Henryk Dumin z Jelenie Góry o dolnosaských velikonočních zvycích
  • Etnoložka Bohunka Krámská z Liberce o starých českých velikonočním zvycích a
  • Dr. Milan Maršálek z Dolní Řasnice o současných velikonočních zvycích na Frýdlantsku

Kromě toho budou vystaveny velikonoční předměty, například:

• Košíky na koledu
  • Pašijové betlémy
  • Řehtačky a klapačky
  • Pomlázky
  • Velikonoční kraslice, píšťalky a další

Kdo bude mít zájem, bude moci nakouknout umělcům přes rameno a podívat se, jak tyto předměty vznikají.

Všichni také budou moci ochutnat kulinářské speciality:

• Jidáše
  • Mazance
  • Velikonoční perníčky
  • Sladká kuřátka
  • Mazurek (polské pečivo)
  • Vaječné věnce
  • Hornolužické makové pečivo

Vstup je zdarma a všichni jsou srdečně zváni!