Vítězem soutěže Vesnice roku 2011 v Programu obnovy venkova se v Libereckém kraji staly Křižany

Šírová Květa

• 19. 08. 2011 09:03

Vítězství Křižan zpečetil včera při slavnostním vyhlášení výsledků soutěže náměstek hejtmana LK Vít Příkaský (ČSSD) spolu se zástupcem Ministerstva pro místní rozvoj ČR Michalem Janebou a zástupkyní Spolku pro obnovu venkova ČR Lenkou Cincibusovou, předáním zlaté stuhy pro krajského vítěze. Stuhu a ocenění přebíral starosta obce Křižany Václav Honsejk.

„Krajská hodnotitelská komise soutěže Vesnice roku 2011 v Programu obnovy venkova v Libereckém kraji, složená ze zástupců vyhlašovatelů a spoluvyhlašovatelů, již navštívila v průběhu května a června všech 19 přihlášených obcí. Komise provedla jejich hodnocení na základě prezentace obce, prohlídky obce a materiálů, které obce předložily společně s přihláškou do soutěže, a dne 20. 6.2011 rozhodla o udělení cen. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se koná tradičně ve vítězné obci, kterou se letos staly Křižany. Obec Křižany bude jako krajský vítěz reprezentovat Liberecký kraj při celostátním finále Vesnice roku 2011, které se bude konat 10. září 2011 v Luhačovicích, v rámci konání Mezinárodního dětského folklorního festivalu Písní a tance,“řekl Vít Příkaský, náměstek hejtmana LK pověřený vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

Slavnostního vyhlášení se zúčastnili také radní Jaroslav Podzimek a Pavel Petráček, kteří předávali ocenění a stuhy za přední umístění.

V letošním roce se v Libereckém kraji do soutěže Vesnice roku přihlásilo celkem 19 obcí: Horní Branná, Horní Police, Janův Důl, Jiřetín pod Bukovou, Karlovice, Kravaře, Křižany, Modřišice, Mříčná, Nová Ves nad Nisou, Nová Ves, Okna, Polevsko, Radimovice, Studenec, Svijanský Újezd, Svijany, Všeň, Žďárek.

Již 17. ročník soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova vyhlásily Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Ministerstvo zemědělství ČR. Spoluvyhlašovateli soutěže jsou Kancelář prezidenta republiky, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo kultury ČR, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Folklorní sdružení ČR, Sdružení místních samospráv ČR a příslušné kraje v případě krajských kol.

V rámci slavnostního vyhlášení byla také tradičně pokřtěna publikace „Vesnice roku 2011 Libereckého kraje“, kterou křtil náměstek hejtmana Vít Příkaský a starosta Křižan Václav Honsejk.

Slavnostní vyhlášení bylo obohaceno o vystoupení dětí z MŠ v Křižanech, ukázkou požárního útoku nejmenších křižanovských hasičů a celým odpolednem provázel Liberecký OLDSTARS Dixieland.

Výsledky soutěže Vesnice roku LK 2011 v Programu obnovy venkova:

Zlatá stuha – krajský vítěz

Obec: Křižany, okres: Liberec

Modrá stuha – za společenský život

Obec: Nová Ves nad Nisou, okres: Jablonec nad Nisou.

Bílá stuha – za činnost mládeže

Obec: Mříčná, okres: Semily.

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí

Obec: Okna, okres: Česká Lípa.

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu

Obec: Studenec, okres: Semily.

Skokan roku

Obec: Polevsko, okres: Česká Lípa.

Ocenění za rozvoj venkova

Obec: Všeň, okres Semily.

Cena naděje pro živý venkov „Duhová cena“ (za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích)

Obec: Radimovice, okres: Liberec.

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova:

Kategorie A

Obec: Nová Ves nad Nisou (Boží muka Anastázového Tondy), okres: Jablonec nad Nisou

Kategorie B

nebyla udělena

Kategorie C

Obec: Všeň (Boží muka na rozcestí), okres: Semily.

Diplom za kvalitní květinovou výzdobu v obci (Fulínova cena)

Obec: Polevsko, okres: Česká Lípa.

Diplom za mediální prezentaci obce

Obec: Kravaře, okres: Česká Lípa.

Diplom za občanskou pospolitost

Obec: Nová Ves, okres: Liberec.

Diplom za péči o historickou zástavbu

Obec: Horní Police, okres: Česká Lípa.

Diplom za péči o kulturní dědictví

Obec: Svijany, okres: Liberec.

Diplom za péči o veřejné prostranství

Obec: Svijanský Újezd, okres: Liberec.

Diplom za péči o vzhled obce

Obec: Žďárek, okres: Liberec.

Diplom za péči o zázemí pro volnočasové aktivity

Obec: Modřišice, okres: Semily.

Diplom za podporu sportu a turistiky

Obec: Karlovice, okres: Semily.

Diplom za rozvoj informačních technologií

Obec: Jiřetín pod Bukovou, okres: Jablonec nad Nisou.

Diplom za vytváření nových tradic

Obec: Janův Důl, okres: Liberec.

Diplom za vzorné vedení obecní knihovny

Obec: Nová Ves nad Nisou, okres: Jablonec nad Nisou.

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky

Obec: Horní Branná, okres: Semily.