Významní zástupci podnikatelského a inovačního prostředí Libereckého kraje jednali v iQLANDII

10. 03. 2015

Zástupci firem, výzkumných organizací, Technické univerzity v Liberci a veřejné správy se sešli 6. března v iQLANDII, aby diskutovali nad dalším postupem realizace „Výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci (zkráceně RIS3 nebo S3)“ a navázali na dosavadní spolupráci.

Dokument se zaměřuje na oblast výzkumu, vývoje a inovací a představuje základní předpoklad pro čerpání finančních prostředků z Evropské unie v programovém období 2014-2020. V současné době stejně jako na národní úrovni probíhají přípravy na uvedení strategie do praxe, i přesto, že situace kolem operačních programů není stále stoprocentně vyjasněna.

Jednání zahájil radní Libereckého kraje RNDr. Vít Příkaský, pověřený vedením resortu regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova.

„Touto strategií bychom rádi navázali na dosavadní činnosti Libereckého kraje v oblasti inovačního potenciálu kraje, která vede ke zvýšení konkurenceschopnosti v regionu. Hlavním smyslem těchto setkání je identifikace problémů regionu v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Chceme stále mít přehled o možnostech rozvoje inovačního potenciálu našeho kraje bez ohledu na obor. Strategie inteligentní specializace (RIS 3), přestože zní pravděpodobně poněkud futurologicky, popisuje v podstatě specifika kraje včetně konkrétních podmínek a potřeb v oblasti výzkumného, vývojového a inovačního potenciálu,“ zdůraznil Vít Příkaský.

V programu byla uvedena témata od významných aktérů z akademického, podnikatelského a veřejného sektoru:

• Sdílená infrastruktura technického a přírodovědného vzdělávání
    Mgr. Pavel Coufal, ředitel iQLANDIA, o.p.s.
  • Student Business Club a soutěž o nejlepší start-up TUL
    Ing. Jaroslav Demel, Ph.D., proděkan, Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci
  • Krajská rada RIS3 pro inovace a Inovační platformy
    Mgr. Jan Marek, S3 manažer pro Liberecký kraj
  • Studie prověření možnosti vzniku centra podpory inovací v Libereckém kraji
    Ing. Ivana Ptáčková, odbor regionálního rozvoje a evropských projektů,
    Krajský úřad Libereckého kraje
  • Regionální akční plán Libereckého kraje
    RNDr. Ivana Pecháčková, odbor regionálního rozvoje a evropských projektů, Krajský úřad Libereckého kraje

V průběhu jednání a i po ukončení akce probíhaly odborné debaty mezi jednotlivými účastníky.

Více informací o Strategii inteligentní specializace jsou k dispozici na odkazu: