Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo Dlouhodobý záměr vzdělávání

12. 04. 2012

Zastupitelstvo Libereckého kraje na svém zasedání 20. března schválilo Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje na roky 2012-2016. Jde o stěžejní dokument stanovující priority a opatření, která by měla v následujících čtyřech letech pomoci k naplňování stanovených cílů ve vzdělání.

„Hlavním cílem konceptu je nastavit takovou síť škol a školských zařízení, která bude představovat ekonomicky stabilní, kvalitní a efektivní přístup ke vzdělávání. Pro uskutečnění cíle mají přispět nástroje zvyšující efektivitu vzdělávání, zvyšující kvalitu vzdělávání a podporující rovné příležitosti ve vzdělávání a poradenském systému,“ uvedl náměstek hejtmana LK Radek Cikl (ČSSD).

Koncept podle něj navazuje na dokument z roku 2008. Vychází z tezí definovaných v Dlouhodobém záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR. Při jeho tvorbě byly zohledněny statistické údaje, zejména pak prognózy demografického vývoje a vývoje na trhu práce. Přijatá opatření postihují vzdělávací systém od předškolního po vyšší odborné vzdělávání.

Kompletní dokument je možno nalézt na stránkách Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje EDULK.CZ. Ke stažení ZDE

Přehled některých přijatých opatření:

Komplexní opatření v celém systému

-        Přizpůsobovat oborovou strukturu škol potřebám a nabídce trhu práce v kraji.

-        Upravovat kapacity škol v souladu se strategickými dokumenty kraje a nastavenými limity ve vzdělávání.

-        Vytvářet analýzy struktury škol a školských zařízení a oborů vzdělání dle demografického vývoje.

-        Podporovat ekonomicky stabilní školské subjekty s vymezenou oborovou profilací a mezioborovou prostupností.

-        Podporovat spolupráci škol se zaměstnavateli a dalšími sociálními partnery nejen při poskytování odborné praxe na středních školách.

-        V rámci přijímacího řízení využívat i výsledky testování žáků základních škol.

-        Vytvořit koncepci péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a poradenského systému v Libereckém kraji.

Předškolní vzdělávání

-        Spolupracovat s odbornými pracovišti na opatřeních vedoucích ke snížení počtu doporučení k odkladům povinné školní docházky.

Základní vzdělávání

-        Vytvářet materiální a finanční podmínky pro činnost 2. stupně základních škol (ve srovnání s nižšími stupni šestiletých a osmiletých gymnázií), aby postupně docházelo k přirozenému posílení prestiže tohoto stupně školy.

-        Podpořit aktivity vedoucí k přípravě žáků hlavního proudu základní školy na vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním.

Střední odborné a vyšší vzdělávání

-        Podporovat tradiční odborná řemesla do výše kapacit odpovídající demografickému vývoji, aktuálním požadavkům trhu práce a disponibilním zdrojům.

-        Podporovat nástroje pro výběr žáků na střední školu, které jsou založeny na ověřování studijních předpokladů.

-        Podporovat praxe a stáže studentů i pedagogů u zaměstnavatelů.

Ostatní doporučení u jednotlivých složek ve vzdělávání

-        V domovech mládeže usilovat o rozšiřování nabídky volnočasových aktivit.

-        Kontrolovat zařazování dětí a žáků do speciálních škol.

-        U základního uměleckého vzdělávání nezvyšovat (v místech demografického poklesu snižovat) kapacity základních uměleckých škol.

-        Vytvářet podmínky pro transformaci dětských domovů na zařízení rodinného typu.

-        Podporovat využití moderních forem vzdělávání, zejména e-learning.