Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Kalendář akcí

20. 03.
2020
(Pátek)

Eugen von Kahler ze soukromé sbírky

Místo konání:
Oblastní galerie Liberec
Termín:
20. 03. 2020 10:00 - 27. 09. 2020 17:00
Vstupné:
Upřednostnit:
1

V rámci mapování činnosti německy hovořících výtvarných umělců z Čech, Moravy a Slezska představuje Oblastní galerii Liberec konvolut devíti děl Eugena von Kahlera ze soukromí. Zastoupeny jsou práce zasahující do celého relativně krátkého úseku deseti let, ve kterých vzniklo Kahlerovo dílo: figurální kompozice, zátiší i krajinomalba. Ukázána je pluralita Kahlerových formálních přístupů nastupující středoevropské avantgardy.

Eugen Kahler se narodil v roce 1882 v Praze do židovské rodiny majitele cukrovaru Maxe Kohna a jeho manželky Ottilie Bondyové. Náležel tak k silné generaci malířů, která se začala prosazovat po roce 1900 a přinesla s sebou moderní způsob malby. První zkušenosti získal u malíře Heinricha Jakesche v Praze, rychle ale následovaly Akademie v Mnichově a zejména pobyt v Paříži. Kahler se stal právoplatným členem diskuzního kroužku při Café du Dom. Až do své brzké smrti v roce 1911 cestoval také do Belgie, Vídně nebo Berlína a navštívil Tunisko, Egypt a Alžír. Jeho tvorba byla ovlivněna moderním viděním, zejména německým expresionismem a francouzským fauvismem.

Díky intenzivním kontaktům do mnichovského prostředí a první samostatné výstavě v Mnichově v říjnu 1911, dva měsíce před svou smrtí, se Kahler nesmazatelně zapsal do dějin moderního výtvarného umění. V posledním roce svého života byl zařazen do výběru výstav budoucího uskupení Der Blaue Reiter. Jeho členové v této době stáli na počátku nově vznikající abstrakce. K tomuto uměleckému názoru také směřoval výtvarný projev Eugena von Kahlera.

Načítám...

Další zprávy

Aktuálně z Facebooku

Aktuálně z Twitteru

Youtube

SoundCloud

Nejbližší akce