Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberec bude hostit již pátý ročník semináře Památky pro každého

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 12. 04. 2019 00:00

Sdílet článek

V pátek 26. dubna se v kavárně Art café v Liberci koná seminář Památky pro každého Liberec 2019. Akce pod záštitou radní Květy Vinklátové pomůže najít řešení, jak zviditelnit kulturní a technické památky či jak odstranit bariéry, které zamezují přístupu k památkám zdravotně hendikepovaným.

Cílem semináře je pokračovat v praktickém řešení problematiky zpřístupnění kulturního, přírodního a geologického dědictví a technických památek osobám se zdravotním i dalším znevýhodněním a na příkladech dobré praxe se seznámit s možností odstraňování nejrůznějších bariér kolem nás i v nás.

„Památky samozřejmě nebyly nikdy stavěné s ohledem na potřeby lidí s hendikepem. V předrevolučních dobách nebyly úpravy a dostupnost pro hendikepované prioritou, a to ani v jednotlivých objektech, ani u přírodních památek. Dnes je situace výrazně jiná. Samozřejmě, sdílení praktických zkušeností je vynikající a seminář tomuto účelu skvěle poslouží,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu

Během programu se účastníci seznámí s úskalími pohybu nevidomých a slabozrakých v běžném prostředí. O vlastní zkušenost se podělí nevidomý lektor Lukáš Treml. Do světa neslyšících bude možno nahlédnout v příspěvku Petry Bobové z Tichého světa, o. p. s. O tom, jak se daří, či nedaří, odstraňovat bariéry přímo v terénu pak pohovoří Ing. Jan Mertlík z geoparku Český ráj.

Ve druhé části semináře převezmou cenu Adolfa Hejduka pro památku nejvíce přátelskou ke zdravotně znevýhodněným v kategorii Národní kulturní památky, památky UNESCO zástupci státního zámku Buchlovice, jehož bezbariérové prohlídky pro osoby s pohybovým postižením ocenila veřejnost celkem 57 hlasy. Z ostatních památek získal cenu hrad Svojanov. Kompletní ohranění bariér při prohlídkách ocenila veřejnost celkem 73 hlasy.

V kategorii geologická lokalita nejvíce přátelská ke zdravotně znevýhodněným pak získal cenu Adolfa Heyduka projekt spolku Ochrana Klokočských skal Tichá stezka Klokočskými skalami, stezka nevídaná s 80 hlasy.

Ze zpřístupnění industriálního dědictví osobám se smyslovým postižením ocenila veřejnost Technické muzeum v Liberci, Ing. Jiřího Němečka. Do Technického muzea vede také odpolední exkurze.

Cenu Adolfa Hejduka vyhlašuje projekt Hugo na cestách® ve spolupráci s partnerskými organizacemi. Nominace i hlasování probíhá na internetových stránkách mezinárodního vzdělávacího projektu Hugo na cestách®. Trvalou záštitu nad cenou převzala Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova. Mediálním partnerem semináře je portál PROPAMÁTKY.

Seminář se koná ve spolupráci s Mezinárodním vzdělávacím projektem Hugo na cestách®, Památkovou komorou České republiky a Geoparkem UNESCO Český ráj.

  • Pozvánka (.pdf)
    641 kB
    12. 04. 2019 09:48

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky