Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Aktuálně

2010: Liberecký kraj pod vodou

Bílý Kostel nad Nisou (archiv obce)Letní prázdniny byly právě v polovině. Lidé si užívali volných dní, odpočívali nebo chodili na výlety, jezdili na lodích nebo na kolech, děti pobývaly na táborech, u babiček a dědečků. Jednoduše léto, jako každé jiné. Psal se pátek 6. srpna 2010, zatažené obloze a blížícímu se dešti nikdo nevěnoval zvláštní pozornost. Zaprší, déšť zaleje krajinu, pak opět vykoukne slunce… 

PÁTEK 6. SRPNA 2010

Pršet začalo už večer kolem osmé hodiny a prudké lijáky trvaly po celou noc. Vodní toky a menší potoky, zejména na Liberecku a Českolipsku, se zakrátko rozvodnily a začaly zaplavovat okolí. Už před půlnocí začalo operační středisko HZS LK přijímat žádosti o pomoc od lidí především z Liberecka. Profesionální i dobrovolní hasiči vyjížděli k více než 30 událostem, převážně čerpat vodu ze sklepů, garáží a zatopených zahrad.  

SOBOTA 7. SRPNA 2010

5.00

V Hrádku nad Nisou zasedá krizový štáb.

9.00

Deště rozvodnily některé vodní toky. Třetí stupeň povodňové aktivity je vyhlášen na Lužické Nise v Hrádku nad Nisou a na Smědé v Předláncích. Hasiči zasahují v Chrastavě, Bílém Kostele, Ve Frýdlantu a v okolí Mníšku, kde došlo k vylití Jeřice a Václavického potoka. 

Nová Ves 7.8. 2010

Stromy a naplaveniny musí také odstraňovat hasiči z vodních toků některých částí Liberce, ve Stráži nad Nisou nebo Krásné Studánce.

Z Heřmanic hlásí zaplavené domy, na Českolipsku je nejvážnější situace v okolí Cvikova, rozlévá se Boberský potok. V Kunraticích u Cvikova přetéká voda přes bezpečnostní hranu nádrže Naděje.  

U Chrastavy spadl strom na vlak se třiceti cestujícími, nikomu se naštěstí nic nestalo. 

Přestaly jezdit vlaky na trati z Liberce do Hrádku nad Nisou, z Frýdlantu do Černous či do Varnsdorfu a Žitavy. Některé domácnosti na Liberecku přišly o proud. 

Podemleté koleje u Machnína.

10.00 - 11.00

V Mařenicích na Cvikovsku evakuují asi 45 lidí z letního tábora.

Na Lužické Nise je vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity. Zaplaveny jsou Václavice a dolní část Hrádku, voda zalévá i Oldřichov na Hranicích. Voda zaplavuje obce Frýdlantského výběžku, Chrastavu, Mníšek.

12.00 – 13.00

V Detřichově a v okolí Raspenavy lidé utíkají před velkou vodou na střechy domů, na stromy. Na Frýdlantsko přes Mníšek už nelze projet, silnice se proměnila v dravou řeku.

V Chrastavě říčka Jeřice vystoupala až do výšky 433 cm, vylily se i menší potoky a okolní louky a pole nezvládly vsakovat napršenou vodu – zaplaveno je téměř celé město. Voda a naplaveniny strhávají mosty i silnice, ničí domy. Stále prší. 

Velká voda v roce 2010.

Až čtyři metry hluboká je voda na některých místech v Mníšku, který je celý pod vodou.
V Nové Vsi hrozí protržením přehrada Mlýnice, voda se valí přes hráz. Obec má okamžitě evakuovat obyvatele. 

Mlýnice, přepad vody 7.8.2010Desítky domácností jsou bez proudu, buď o něj přišly nebo ho energetici na žádost starostů obcí vypli, aby nedošlo k úrazu. Frýdlant, Mníšek, Václavice, Nová Ves, Bílý Kostel, Nové Město, Heřmanice, Chrastava…nejen tady odpojují energetici trafostanice.

V terénu pomáhají více než dvě stovky hasičů, na území Libereckého kraje zasahuje 55 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů s 85 zásahovými vozy. Vrtulníky Armády ČR zasahují v nejvíce postižených oblastech, lidem na pomoc letí i policejní helikoptéry. Do Libereckého kraje míří na pomoc profesionální hasiči z Kladna a Prahy. Ve vzduchu jsou i vrtulníky Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje, v terénu je i Horská služba.

14.00 – 15.00

Záchranáři potvrzují dvě oběti povodní. Rozvodněný potok sebou strhl muže v Lindavě na Českolipsku. Bohužel se ho již nepovedlo záchranářům oživit. Druhou oběť hlásí z Dětřichova na Frýdlantsku. 

Centrum Frýdlantu je zaplavené vodou do výšky jednoho a půl metru.  Město je odříznuté od okolního světa a čeká na pomoc armády, evakuováno bylo asi 1 000 lidí. Odpoledne se lidé dočkají armádních vrtulníků, které evakuují na Frýdlantsku, na pomoc přijela i horská služba s těžkou technikou.  Přesto se do některých míst Frýdlantska nemůže pomoc dostat, voda zaplavila všechny přístupové cesty. 

Frýdlant 9.8.2010

Déšť neustává, za posledních 24 hodin napadlo až 190 milimetrů srážek. Rekordní množství srážek zaznamenal i Český hydrometeorologický ústav http://www.chmuul.org/aktuality/2010-08-povodne​

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler vyhlásil stav nebezpečí, společně s týmem krizového štábu řeší krizové situace, zároveň objíždí postižené obce a města.

16.00 - 17.00

Stav ohrožení platí na Jeřici, Smědé, Lužické Nise a také na Jizeře. Vodohospodáři mluví o tisícileté vodě. Zaplavené domy, zahrady i továrny hlásí z Jablonce nad Jizerou.

Třetí oběť povodní je hlášena z Raspenavy.

Armáda a policie posílá další dva vrtulníky na pomoc Frýdlantu a Hrádku nad Nisou. Do zasažených oblastí přijíždí ministr obrany Alexandr Vondra a náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, na Liberecko míří i ministr vnitra Radek John. 

Hrádek n. N.

Hasiče posílají na pomoc Libereckému kraji i ze sousedního Královéhradeckého kraje, na pomoc přijíždí i Záchranný útvar HZS z Hlučína.

Velká voda strhla v Chrastavě most a činžovní dům, ze kterého naštěstí stihli lidé včas odejít. Právě tento dům se později stává jakýmsi symbolem povodní roku 2010.

Ve Frýdlantu hrozí rabování obchodů, voda prolomila výlohy dvou supermarketů.

18.00 - 19.00

Energetici vyhlásili v severních Čechách kalamitní stav pro okresy Liberec, Česká Lípa a Děčín. K pomoci se připojuje i Středočeský kraj, který posílá transportér, čluny a třicet hasičů. 

V postižených obcích a městech vznikají provizorní evakuační střediska, v Hrádku nachází lidé náhradní zázemí v Základní škole T.G. Masaryka, v Horním Sedle u Hrádku lidem poskytuje provizorní přístřeší restaurace U Řeháčků, v Liberci je připraveno evakuační středisko v ZŠ Zeyerova. 

Během posledních 20 hodin přijali operátoři tísňových linek v Libereckém kraji více než 1 200 telefonátů. Podle předběžných odhadů bylo na Liberecku evakuováno přes 2 000 lidí. Nejvážnější je situace v Hrádku nad Nisou a ve Višňové. V Kunraticích u Cvikova evakuují obyvatele, hrozí protržení hráze místního rybníka. Kritická situace je i v Mařenicích a Mařeničkách, ohroženi jsou i lidé v Lindavě. V Chrastavě a Bílém Kostele voda pomalu ustupuje, situace se zlepšuje i ve Frýdlantu a Raspenavě.

20.00 – 24.00

Situace na přehradách Mlýnice a Fojtka se stabilizovala. Silnici mezi Smědavou a Bílým Potokem zavalila zemní lavina, lidé tak přišli o další z mála přístupových cest na Frýdlantsko.

Povodně mají na svědomí čtvrtou oběť, nalezena byla v Raspenavě. Pohřešují se další dva lidé na Frýdlantsku.

Pomoc nabízí firmy z regionu. Stavební společnosti posílají do postižených oblastí těžkou techniku, jiné nabízí ubytování, Český červený kříž pořádá sbírku, stejně tak i další humanitární a dobrovolnické organizace. Poptávka je především po pitné vodě a chemických prostředcích na čištění nebo oblečení, dekách, spacácích. Lidé se často ocitli na ulici jen v pantoflích a domácím oblečení, bez dokladů a čehokoli osobního. 

Stav nouze hlásí i plynaři, v důsledku povodní je bez plynu více než dva tisíce odběratelů.

Pršet má podle meteorologů nejméně do půlnoci. V Hejnicích spadlo mezi 7.00 – 14.00 hodinou přes 130 milimetrů srážek. 

Žandov (archiv obce)

Povodňová vlna se postupně přesouvá na Českolipsko. Před půlnocí je zaplavený Cvikov a opustit své domovy budou muset zřejmě i lidé v Zákupech. V Mimoni lidé pytlují, evakuace probíhá v Markvarticích, Kněžici nebo Jablonném v Podještědí.  Vážnou hrozbou je Ploučnice, uzavřená je řada silnic – mezi Mimoní a Českou Lípou, ze Stráže na Dubnici, mezi Zákupy a Kamenicí u Zákup, v Dolní Libchavě či ve Volfarticích. Velká voda strhla část domu ve Svoru.

NEDĚLE 8. SRPNA 2010

Postiženým obcím pomáhají už i hasičské jednotky z jiných zemí, ve Višňové zasahují jednotky z Görlitz. Hasiči vyzývají řidiče, aby se nepokoušeli jezdit do Frýdlantského výběžku. Od povodňové turistiky odrazuje veřejnost prostřednictvím televizního vysílání i premiér ČR.

Harta a kamion zaklíněný ve vodním toku.

8.00 – 12.00

Povodně mají pátou oběť. V noci zemřel v České Lípě – Dolní Libchavě starší muž.

Energetici vypínají proud na Českolipsku, v částech České Lípy a Nového Boru. Bez elektřiny jsou některé domácnosti v Doksech, Oboře, Oknech i na Děčínsku. 

Do Libereckého kraje se chystá prezident Václav Klaus, přijet má v odpoledních hodinách, navštívit krizový štáb a prohlédnout si poničené obce.

Bez plynu je více než 4 000 domácností, celková délka odstavených sítí je 87 km, škody sčítají na svém zařízení i dodavatelé.

Vláda uvolnila na pomoc Libereckému kraji 40 milionů korun. Na pomoc s odstraňováním následků velké vody vyšle dalších tisíc vojáků. 

Heřmanice

Situace se začíná stabilizovat. Za nejvíce zasažené obce jsou považovány Frýdlant, Nová Ves, Raspenava, Višňová, Bílý Kostel, Chrastava, Hejnice a Heřmanice.

13.00 -  20.00

Hrádek nad Nisou voda zaplavila z celé třetiny, voda vnikla do více než 300 objektů, některé bude třeba strhnout. Z města evakuovali na čtyři stovky lidí. Chrastavskem se šíří poplašná zpráva, že došlo k protržení hráze přehrady Mlýnice. Hasiči informaci vyvrací.

Nová Ves

Odpoledne přijíždí do Libereckého kraje prezident Václav Klaus, při té příležitosti hejtman oznamuje, že předběžné škody dosáhnou nejméně 1 miliardy korun. Povodí Labe v prvním odhadu mluví rovněž o škodách za miliardu. V městech a obcích začali působit psychologové, kteří pomáhají zdrceným lidem. Děti ze záplavových oblastí mají možnost odjet na týdenní tábor. Olomoucký kraj posílá lidem do Libereckého kraje šest tisíc litrů balené pitné vody, finanční pomoc vysílá i Asociace krajů ČR.

Prezident Václav Klaus v Hrádku nad Nisou.

Druhá povodňová vlna na Ploučnici se přesunula na dolní tok. Zatímco ve Stráži pod Ralskem už hladina klesla až na první povodňový stupeň, v Mimoni dosáhla maximálního stavu v neděli dopoledne na 251 centimetrech. V České Lípě začala voda opadávat kolem 19:30 poté, co dosáhla hranice 236 centimetrů. 

Do Frýdlantu a Nové Vsi zamířily v neděli večer na pomoc armádní posily z Rakovníku.Pomoc a prostředky v obci Višňová.Všude začínají odklízecí práce, poptávka je po vysoušečích, lopatách, pytlích, hygienických potřebách a desinfekci, kolečkách, smetácích…

Po 22. hodině stále platí 3. povodňový stupeň na několika místech: na Ploučnici v České Lípě, v Benešově nad Ploučnicí a v Mimoni, na Smědé v Předláncích. Druhý povodňový stupeň platí na dvaceti místech. Ploučnice bude ještě kulminovat, od České Lípy totiž dorazí povodňová vlna, která ještě překoná sobotní hodnoty.

PONDĚLÍ 9. SRPNA 2010

Do obcí Nová Ves, Hejnice, Hrádek, Heřmanice, Bílý Kostel, Višňová, Raspenava a Chrastava na Liberecku vyrazilo pomáhat 284 vojáků s technikou ze 4. brigády rychlého nasazení. Připojí se k chemikům z Liberce a ženijnímu praporu z Rakovníka. V současné době je nasazeno v Libereckém kraji 334 vojáků s potřebnou technikou. 

Nejhorší situace je na Českolipsku na Ploučnici ve Stružnici, Jezvé, Horní Polici a Žandově. K 8. hodině ranní vystoupala do výšky 213 centimetrů, o hodinu později začala hladina pozvolna klesat.

Jedna z postižených domácností v Zákupech.

Ve Frýdlantu uklízí město a zásobují lidi pitnou vodou, odstraňují zejména naplavené stromy
a nepořádek od mostních konstrukcí, statici prověřují stabilitu domů. Frýdlant se vzpamatovává z tisícileté vody, která se městem prohnala. Strhla sebou dva mosty, několik domů, narušila i řadu dalších staveb.  Už druhým dnem uklízí následky povodní i lidé v dalších městech a obcích, Hrádku nad Nisou, Chrastavě, Raspenavě, Hejnicích… 

Povodeň nejvíc zasáhla Frýdlantsko, Českolipsko a Liberecko

• v důsledku povodně přišlo o život 5 lidí

• celkové škody byly vyčísleny na 8 212 451 tis. Kč

• asi 160 lidí záchranáři evakuovali vrtulníky policie, armády i záchranné služby

• celkem živel zasáhl 81 obcí a 1 872 domácností

• do záchranných a likvidačních prací se na území Libereckého kraje zapojilo přibližně 1 000 hasičů, 700 policistů, 40 záchranářů zdravotnické služby, 1 800 vojáků a stovky dobrovolníků

Zdravotníci při povodních.