Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Karel Hubáček 100

Liberec si 23. února připomene nedožité 100. narozeniny autora horského hotelu s vysílačem na Ještědu Karla Hubáčka.

Léto s Hubáčkem
Příměstský tábor pro malé kreativce.
Termín: 12. – 16. srpna 2024.
Přihláška

Leto

V týdnu od 12. do 16. srpna 2024 proběhne příměstský tábor pro děti od 9 do 15 let, který organizuje Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Kapacita tábora je 15 dětí.

O děti se denně od 8,00 od 16,00 hod. postarají pedagogové a studenti doktorského studijního programu Fakulty umění a architektury. Program bude probíhat na fakultě v architektonickém ateliéru Karla Hubáčka a v uměleckém ateliéru na budově A.

Během pobytu si děti vyzkouší základy grafického designu a knižní vazby, vytvoří si model vlastního města, seznámí se s prací s virtuálními brýlemi a 3D programy, vyrobí si zábavnou formou pohyblivá tělesa a prostorové hříčky z papíru a užijí si den při Land Artu. Na závěr tábora je připravena vernisáž uměleckých výtvorů dětí pro rodiče.

Program:

12. 8. 2024 – Knihy, vazba, deníky

Během jednodenního programu se děti seznámí se základy grafického designu a knižní vazby. Naučí se navrhovat vlastní logo, které pak přenesou na razítko, potisknou si vlastní tričko. Dále se dozvědí o různých typech knih a technikách knižní vazby.

lektorka MgA. Sára Šindelářová

13. 8. 2024 – Barevné město

Děti si vyzkouší život architekta. S využitím barevného polystyrenu společně vytvoří model vlastního města. Získají základní znalosti pro navrhování a prozkoumají inspirativní knihy pro děti o architektuře a urbanismu.

lektor Ing. arch. Ivo Louda

14. 8. 2024 – Zvuky, kódy, obrazy

Tento den je věnován moderním technologiím. Děti se seznámí s různými technologickými nástroji, jako jsou virtuální brýle, 3D programy, mikroprocesory a senzory.

lektor MgA. Jan Rouha

15. 8. 2024 – Hravá geometrie z papíru

Děti si zábavnou formou zkusí práci s papírem, geometrií a střihem, vyrobí si pohyblivá tělesa a jiné prostorové hříčky.

lektor MgA. Jaroslav Prokeš, Ph.D.

16. 8. 2024 – Land Art – tvoření s přírodou

Děti půjdou do blízkého lesa u fakulty, kde se dozvědí, co Land Art znamená. Seznámí se s principy krajinotvorby a umění ve volné přírodě, s možnostmi využití přírodních materiálů ve výtvarné tvorbě. Na závěr si děti vyzkouší společné tvoření pomocí tzn. frotáže, kdy na velký arch papíru zaznamenají strukturu místa.

lektorka MgA. Radka Anna Chocholoušová

16. 8. 2024 15,30 hod. – vernisáž uměleckých děl dětí pro rodiče

Cena: 3.490,- Kč

Cena zahrnuje materiál pro aktivity, tričko, 5 x oběd, 10 x svačina, neomezený pitný režim, závěrečný certifikát.

Přihlašování bude spuštěno dne 8. 4. 2024 v 10,00 hod.

Po vyplnění a odeslání přihlášky obdržíte e-mail s instrukcemi o platbě.

Instrukce k platbě:

Částku 3.490 Kč za dítě je potřeba uhradit do 10 dnů po obdržení potvrzovacího emailu na účet 305806603/0300, variabilní symbol: 6903. Do popisu platby zadejte celé jméno dítěte. Pokud v tomto termínu nebude platba na účtu organizace, vaše rezervace tábora bude zrušena.

Storno podmínky:

Pokud bude přihláška na tábor stornována:

  • před 1. 7. 2024 a dříve, bude vráceno 100 % z ceny,
  • 1. 7. 2024 – 14. 7. 2024, bude vráceno 50 % z ceny,
  • 15. 7. – 4. 8. 2024, bude vráceno 25 % z ceny,
  • od 5. 8. a později, poplatek za tábor se nevrací,
  • s tajemnicí fakulty může být domluvena individuální výjimka ve výši storna (pokud to dovolí finanční rozpočet tábora), a to za podmínky doložení lékařské zprávy o nemoci či úraze znemožňující pobyt klienta na táboře.

Kontaktní osoba: Mgr. Jitka Havlíková, tel. 485 353 594, e-mail: jitka.havlikova@tul.cz

Ještěd jinak?
Hotel Ještěd
22. 4. 2024 od 17:30 restaurace

Historik umění Oldřich Palata vzpomíná na umělecké skláře Jaroslavu Brychtovou a Stanislava Libenského, jejich známé umělecké dílo Spad meteoritů vítá všechny návštěvníky Ještědu. Původně, ale mohla celá betonová stěna tubusu budovy vypadat úplně jinak.

Praktické informace:

  • Parkovat lze na privátním parkovišti u Ještědky – parkovné je 200 Kč/auto, vjezd je na závoru (parkovací automat, platba pouze v hotovosti).
  • Pěší trasa na vrchol Ještědu – 800 m po silnici cca 15 až 20 minut.

Vstupné 100 Kč.

Pozvanka

Od Ještědu k Troskám. Karel Hubáček a (ne)chtěná architektura
Krajská vědecká knihovna v Liberci
16. 4. 2024 od 17:00 Velký sál, 2. patro

Krátký exkurz po stavbách významného libereckého architekta, který by letos oslavil 100. narozeniny, se zaměří nejen na jednotlivé stavby, jejichž byl hlavním autorem, nebo se na nich podílel, ale seznámí posluchače blíže také s ateliérem SIAL a chybět nebude ani stále problematická otázka památkové ochrany poválečné architektury. Akce se koná v rámci kampaně „Karel Hubáček 100“.

Plakat

Rok 2024 je rokem Karla Hubáčka. Kraj, město, univerzita, galerie, muzeum a další chystají ke 100. výročí architektova narození řadu akcí . Tisková zpráva k zahájení roku Karla Hubáčka Tisková zpráva

Karel Hubáček na Šaldově náměstí v Libereci

K výročí sto let od narození významného architekta Karla Hubáčkova je instalována krátká výstava v podobě čtyřstranného poutače na Šaldově náměstí.

Poutač

Nahlédněte do Domu Karla Hubáčka! Virtuální prohlídka je možná na webových stránkách www.dumkh.cz   

Severočeské muzeum, které má dům architekta Hubáčka ve správě od prosince minulého roku, zadalo v lednu digitální zaměření a 3D naskenování této stavby firmě Panopro s.r.o.

Vznikla virtuální podoba domu v jeho aktuální podobě. Do vizualizace budou postupně vkládány podrobnější informace a dokumentaci (sondy materiálů a konstrukcí, průzkum barevnosti, popisky k uměleckým dílům apod.)

QR kód

2024 - INTERAKTIVNÍ INSTALACE - HOMEPAGE K. H. 
Umístění objektu
Technická univerzita v Liberci
Blok G, 3. NP, 18:00

Od 23. února 2024 bude po celý letní semestr v předsálí auly v bloku G vystaven interaktivní objekt věnovaný poctě Karla Hubáčka. Součástí interaktivního technického objektu je zvuková produkce, textové informace a videoprojekce.

14. 5. 2024 - PŘEDNÁŠKA - ZDENKA NOVÁKOVÁ - OKOLNOSTI TVORBY
Technická univerzita v Liberci
Blok G, G312, 3. NP, 18:00

Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci pořádá hostující přednášku uznávané architektky,
v rámci které autorka představí svoji celoživotní architektonickou tvorbu.

23. 04. 2024 - PŘEDNÁŠKA - MIRKO BAUM - OKOLNOSTI TVORBY
Technická univerzita v Liberci
Blok G, G312, 3. NP, 18:00

Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci pořádá hostující přednášku uznávaného architekta,
v rámci které autor představí svoji celoživotní architektonickou tvorbu a propojení architektury s oblastí hudby.

19. 3. 2024- PŘEDNÁŠKA - JIŘÍ SUCHOMEL - OKOLNOSTI TVORBY
Technická univerzita v Liberci
Blok G, G312, 3.NP, 18:00

Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci pořádá hostující přednášku uznávaného architekta,
v rámci které autor představí svoji celoživotní architektonickou tvorbu.

19. 3. 2024 - 19:00 DERNIÉRA SIALSKÁ TROJČATA
Autoři Šumných měst vytvořili pro herce DFXŠ kabaret k poctě slavným libereckým architektům – Karlu Hubáčkovi, Miroslavu Masákovi a Otakaru Binarovi. Nahlédneme do zákulisí vzniku snad nejproslavenější české stavby, kterou se Liberec právem pyšní a dávno už se stala neodmyslitelným symbolem města. Jak se přihodilo, že odvážní muži a básníci architektury ze SIALu dokázali v šermu se socialistickou realitou let šedesátých stvořit neuvěřitelný zázrak rotačního hyperboloidu, který na temeni Ještědu v ladné taneční póze odolává vichřicím? Dobrodružství SIALských trojčat s původními písničkami a živou kapelou na jevišti nás přesvědčí, že v každé době můžeme mířit vysoko. Kabaret praštěný Ještědem oslavuje krásy našeho města přímo v Hubáčkově Malém divadle!

Režisér Radovan Lipus a scénograf David Vávra jsou neúnavní propagátoři české architektury doma i v zahraničí, známí především z televizního seriálu Šumná města. Třetí autor SIALských trojčat Milan Šotek je šéf činohry Národního divadla v Brně a zkušený kabaretní tvůrce. Autor hudby Jiří Janďourek je uznávaný liberecký architekt, šéf Kanceláře architektury města Liberec a žák Jiřího Suchomela ze SIALu.

Sialská trojčata

3. 2. 2024 - 18:00 SLAVNOSTNÍ VEČER
Fakulta umění a architektury TUL srdečně zve širokou veřejnost na slavnostní večer pořádaný u příležitosti stého výročí narození Karla Hubáčka. Nese název Karel Hubáček 100. Během večera proběhne projekce krátkého filmu a moderovaná diskuse s hosty.
Pořadatelé: Fakulta umění a architektury TUL, Paměť národa Severní Čechy, Liberecký kraj, statutární město Liberec.

Pozvánka

22. 2. 2024 - 19:00 – 21:00  VEČER VĚNOVANÝ KARLU HUBÁČKOVI
Knihovna Václava Havla v Praze zve na večer věnovaný architektu Karlu Hubáčkovi, nositeli mezinárodních cen, zakladateli ateliéru Sial, se koná ke stému výročí jeho narození. Příklady zajímavých prací ateliéru představí architekt, vysokoškolský profesor a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Miroslav Masák, o osobnosti Karla Hubáčka promluví teoretik architektury a vysokoškolský pedagog Petr Kratochvíl.

Hubacek

Tentokrát u příležitosti 100. výročí narození architekta Karla Hubáčka představuje Ještěd ve vstupní hale ukázky z původních prvků unikátní stavby z doby, kdy byl Ještěd otevřen veřejnosti. Originální nápojový a jídelní soubor si pak hosté mohou prohlédnout ještě v restauraci, ve vitríně Severočeského muzea. Nejde o jediné exponáty, Ještěd schraňuje vše, co s původní stavbou souvisí, a za dary je vděčný i veřejnosti a svým hostům, kteří se hotel občas obrátí s věcmi, které na Ještěd původně patřily – od kousků nábytku po prvky jídelního servisu nebo dobové fotky či videozáznamy. Malá expozice bude na Ještědu ve vstupní hale k vidění do 15.3.2024.

20240219_111133 20240219_111200 20240219_111210 20240219_111219

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky