Liberecký krajský Inspiraton
Přijměte pozvání na Inspirathon o energetice v praxi měst a obcí, který se uskuteční 22. 5. 2024 v Libereckém kraji pod záštitou hejtmana Martina Půty. Program zahrnuje aktuality z kraje, diskusi s místními politiky a odborníky o energetice v současném legislativním rámci. Akci pořádá Zdravý Liberecký kraj ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst ČR a Agenturou pro regionální rozvoj Nisa. Účast je zdarma, kvůli omezené kapacitě je nutná včasná registrace.

Pozvánka InspiratonProgram
záštita Martina Půty, hejtmanaZáštita Martina Půta, hejtmana Libereckého kraje

Zdravý zoubek v Libereckém kraji II
Světový den ústního zdraví připadá každoročně na 20. březen a je ve znamení osvěty na téma zásad ústní hygieny. V České republice se   rámci tohoto dne konají rozličné akce se zaměřením na orální zdraví. Světový den ústního zdraví podporuje Liberecký kraj prostřednictvím projektu Zdravý zoubek.

Péče o chrup je důležitá a není radno ji podceňovat; nejčastějším onemocněním chrupu je zubní kaz, který se vyskytuje zhruba u tří milionů obyvatel republiky ročně. Proto je třeba začít s prevencí už u dětí v raném věku a šířit ji dál mezi rodiče, prarodiče i budoucí rodiče.

I letos během měsíce března uskutečnil odbor zdravotnictví ve spolupráci se spolkem Zdravý zoubek program Zdravý zoubek v Libereckém kraji. Program je zaměřen na prevenci zubního kazu u dětí v předškolním věku a v roce 2024 pokračoval v MŠ U Bílého králíka a v MŠ Severní, v České Lípě. O zdravém chrupu dětí a mládeže rozhoduje účinnost primárně preventivních opatření, kterých se dětem dostává především v rodinách, dále pak v kolektivních předškolních zařízeních a stomatologických zařízeních. Účelem projektu je pozitivně ovlivnit zdravý vývoj zubů u dětí v mateřských školách a snížit tak jejich kazivost. Prostředkem je předávání přiměřených teoretických a praktických dovedností dětem, a to cestou jejich učitelek a také rodičů. Významnou úlohu hraje využití tzv. peer-programové výuky studentkami Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Liberec.

Zvláštní ocenění Kateřiny Fialkové
Asociace společenské odpovědnosti vyhlašuje speciální ocenění pro zaměstnance státní a veřejné správy, inspirované zásluhami Kateřiny Fialkové, významné osobnosti české diplomacie. Toto ocenění je určeno zaměstnancům, kteří se nebojí inovovat práci svou i práci svých kolegů, zjednodušují podmínky pro život české veřejnosti, odhodlaně spolupracují a neztrácejí motivaci. Nominace jsou otevřené do 31. května 2024.

Inovativní Laboratoř veřejného prostoru
Využijte možnost zapojit se do inovativní Laboratoře veřejného prostoru, která se koná v Galerii Jaroslava Fragnera ve spolupráci s Národní sítí Zdravých Měst od 4. 4. do 9. 6. 2024. Tato jedinečná událost propojuje architektonické, obecní a neziskové prvky a soustředí se na Temporary use, tedy využití opuštěných urbanistických prostor pro komunitní aktivity a kulturní události. Účastníci nejsou pasivními posluchači, ale aktivně se zapojují do procesu, který posiluje sociální, ekonomickou a estetickou hodnotu veřejných prostor

Nadace Via otevírá druhý ročník komunitní akademie s důrazem na vzdělávání a praktické dovednosti pro rozvoj místních komunit. Účastníci budou podporováni v úsilí měnit svá sousedství k lepšímu a získají nové znalosti, kontakty a zkušenosti. Kromě vzdělávacích seminářů a workshopů je také k dispozici peer-to-peer podpora a možnost žádat o finanční grant na aktivity až do výše 100 000 Kč. Výsledkem úsilí účastníků bude také vypracování plánu rozvoje jejich komunity či iniciativy.

Jak na spolupráci s manuálními dobrovolníky? Tamjdem vydal příručku pro neziskové organizace.
Prozkoumejte novou příručku od Tamjdem na téma spolupráce s dobrovolníky, která je nyní dostupná na webu SvetNeziskovek.cz. Nabízí užitečné strategie a tipy, jak efektivněji zapojit dobrovolníky do vašich programů a posílit výsledky vaší organizace.