Smart Akcelerátor Libereckého kraje

Smart Akcelerátor Libereckého kraje

Posilujeme inovační ekosystém Libereckého kraje na podkladu Národní výzkumné a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR (RIS3)

Rozvíjíme kapacity, organizační struktury a znalosti posilující inovační ekosystém regionu. Naším stěžejním úkolem je komunikace a síťování s klíčovými aktéry, podpora vzniku nových vazeb a projektů a řízení procesu podnikatelského objevování (tzv. EDP). Mezi nosná témata dále řadíme rozvoj lidských zdrojů pro oblasti vědy, výzkumu, inovací, speciálně pro digitalizaci a průmyslovou transformaci a moderní, dlouhodobě udržitelnou energetiku. Zaměřujeme se na posílení marketingové komunikace inovačního prostředí regionu. S těmito tématy úzce souvisí podpora startupů a spin-offů a rozvoj přeshraniční spolupráce. Výstupem projektu jsou konkrétní strategické projekty zaměřené na řešení zásadních výzev doby.

Naše cíle

  • Zajistit koordinovanou implementaci národní RIS3 strategie v Libereckém kraji.

  • Zkvalitnit proces podnikatelského objevování nových příležitostí tzv. EDP.

  • Přispět k plnému využití znalostního potenciálu Libereckého kraje.

  • Posílit konkurenceschopnost Libereckého kraje v Česku, Evropě i ve světě.

KLÍČOVÉ AKTIVITY PROJEKTU SALK III:

  • Základní tým – Cílem aktivity je zajistit kapacitu a klíčové kompetence ke koordinaci a implementaci krajské RIS3 strategie prostřednictvím Agentury regionálního rozvoje, rozvojové agentury Libereckého kraje. Základní tým ve své činnosti reaguje na aktuální potřeby inovačního prostředí kraje, nové společenské výzvy a trendy.

  • Vzdělávání a rozvoj kompetencí - Cílem aktivity je především vzdělávání odborného týmu a posilování relevantních kompetencí odborníků z partnerských organizací zapojených do rozvoje inovačního prostředí v kraji. Zejména se jedná o experty zapojené do tematických platforem nebo přípravy a realizace strategických projektů a členy Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Libereckém kraji.

  • Mapování, analýzy a evaluace - Cílem aktivity je mapovat, sledovat a vyhodnocovat změny a vývoj inovačního prostředí v regionu, zjišťovat jeho potřeby a potenciál a vyhodnocovat výsledky, efekty a dopady implementace krajské RIS3 strategie. Tematicky navazujeme na mapování realizované projektem SALK II.

  • Asistence - Cílem aktivity je podpořit rozpracování strategických projektových záměrů v kraji tak, aby byly v souladu s krajskou RIS3 strategií (a/nebo Národní RIS3 strategií) a aby mohly být v podobě žádosti o podporu podány do relevantní výzvy vhodného mezinárodního, národního nebo regionálního programu podpory. 

  • Pilotní ověření - Cílem aktivity je ověřit funkčnost Informačního a datového portálu Libereckého kraje, nového nástroje podporujícího inovační ekosystém v regionu. Realizace pilotního ověření byla schválena RVVI v září 2022. Uvedený nástroj je úspěšně realizován v jiných krajích ČR, od kterých čerpáme zkušenosti.

  • Marketing a komunikace - Cílem aktivity je budovat dobrou reputaci místa Libereckého kraje jako kraje inovací směrem k validním cílovým skupinám. Nedílnou součástí této aktivity je aktivizace a posilování marketingové a komunikační aktivity subjektů inovačního ekosystému regionu. 

Základní parametry projektu SALK III:

  • Registrační číslo projektu: CZ.02.01.02/00/22_009/0003642

  • Realizátor projektu: Liberecký kraj

  • Doba realizace projektu: 1. 1. 2023 – 31. 12. 2026

  • Rozpočet projektu:

SALK III rozvíjí výstupy SALK I a SALK II

Dokumenty RVVI Libereckého kraje ke stažení

Naše reference

Firmy v Libereckém kraji mají chuť investovat, zajímají je digitalizace, robotizace a obnovitelné zdroje energie
Firmy v Libereckém kraji mají chuť investovat, zajímají je digitalizace, robotizace a obnovitelné zdroje energie
Kulatý stůl na téma Podpora moderních investičních projektů v Libereckém kraji uspořádalo Sdružení pro zahraniční investice – AFI ve spolupráci s Libereckým krajem, jeho Agenturou regionálního rozvoje a agenturou CzechInvest. Martin Půta, hejtman kraje, vedení AFI, zástupci agentur CzechInvest, ARR a API a řad dalších hostů hovořili s reprezentanty firem a investorů o klíčových tématech významně ovlivňujích jejich podnikání.
V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
V libereckém Ideathonu zvítězily projekty s virtuální realitou pro Crystal Valley a výuková aplikace pro iQLANDII  
Více jak šedesát středoškoláků a vysokoškoláků zaplnilo ze čtvrtka na pátek vratislavické Desítky a spolkové centrum IGI. Zúčastnili se čtvrtého ročníku 24hodinového maratonu nápadů Liberec Ideathon, soutěže, která před ně postavila čtyři výzvy z regionu. Letos konkrétně od Libereckého kraje, města Liberec, science centra iQLANDIA a značky podporující sklářské řemeslo Crystal Valley.
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj hledá možnosti, jak rozvíjet svůj lidský potenciál
Liberecký kraj jako místo, kde se daří pracovat s potenciálem mladých lidí? Nedávno završený program Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání (NAKAP) přinesl do vzdělávacího systému regionu inovativní myšlenky a přístupy, zaměřil se na podporu nadaných nebo prevenci předčasných odchodů ze vzdělávání. Nyní na jeho aktivity navazuje projekt Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, zaměřuje se na podporu nadání a hledá další témata vhodná k uchopení.  
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů.